atrakcje turystyczne - wojewódzwo dolnośląskie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Zambrzycka Paulina.
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Miejsce to jest niepodważalnie jedną z ciekawszych jaskiń Dolnego Śląska. To największa jaskinia w Polskich Sudetach, którą co roku odwiedza około 70 tysięcy turystów.

Jaskinia znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu Doliny Kleśnicy. Miejsce odkryto zupełnie przypadkowo w 1966 roku podczas prac w kamieniołomie, natomiast w 1983 roku jaskinię udostępniono turystom. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie zachowały się tzw. misy martwicowe. Na dnie takich mis tworzą się różne formy kalcytowe, które przypominają perły. Podczas trasy turystycznej zapoznamy się Wielką Szczeliną (gdzie znajduje się strop wodny), wejściem do Starych Partii Wrocławskich, Szczeliną nad Progiem Ryżowym, Salką Nietoperzy czy Salą Lwa Jaskiniowego, w której znajduje się stanowisko paleontologiczne. Zobaczymy również szkielet niedźwiedzia jaskiniowego i dowiemy się, jakie zwierzęta zamieszkiwały kiedyś to miejsce – w trakcie zwiedzania będziemy bowiem mieli okazję wypatrzenia ich szkieletów, zatopionych w jaskini. Mimo widoków pozostałości po dawnych mieszkańcach, jaskinia nadal żyje – tworzy szatę naciekową i stanowi miejsce zamieszkania dla zwierząt (np. dla nietoperzy, które lubią przemieszczać się po jaskini). Będziemy też podziwiać różnorodne formy naciekowe: heliktyty, polewy, makarony czy stalaktyty, które wciąż wytwarzają wodę i tworzą niesamowite, wręcz bajkowe kształty. Trasa zwiedzania przygotowana jest na naprawdę na wysokim poziomie – są tu wygodne chodniki, schody, a także oświetlenie. Jaskinię mogą zwiedzać osoby nawet poruszające się na wózkach.

Czy wiesz, że...

Jaskinię odkryto 14 października 1966 roku podczas eksploatacji wyrobiska "Kletno III" przez Bystrzyckie Zakłady Kamienia Budowlanego wydobywającego w tej okolicy marmur metodą odkrywkową. Około godziny 13.00 wykonano odstrzał, po którym odsłonił się dwumetrowy otwór o soczewkowatym kształcie.

Samochodem możemy dotrzeć tu kierując się na Stronie Śląskie, a już dalej drogą na Kletno, która przed Bolesławowem skręca w prawo i prowadzi do parkingu. Dojazd pod samą jaskinię jest zabroniony – dlatego lepiej zostawić samochód na parkingu i ruszyć pieszo (jakieś 30 min spokojnego spaceru). Można też skorzystać z pomocy przewoźników, którzy czekają w okolicy parkingu. Warto zrobić rezerwację przed zwiedzeniem jaskini – tylko wtedy będziemy mieć pewność wejścia w danym dniu. Jaskinia oblegana jest przez turystów na tyle, że rezerwacje miejsc robione są nawet na miesiąc przed terminem wejścia. Do środka co godzinę wpuszczane są 15-osobowe grupy (ze względu na bezpieczeństwo i ochronę jaskini). Podczas zwiedzania trasy nie można robić zdjęć, chyba że w kasie wykupimy taką możliwość (10zł). Wskazany jest ciepły ubiór, gdyż w środku panuje duża wilgotność, a temperatura nie przekracza 6-ciu stopni. Czas zwiedzania z przewodnikiem to ok. 45 minut.

Trzeba wybrać się tu chociażby z tego względu, że jaskinia zachowana jest niemalże w swojej pierwotnej formie – takich obiektów jest dziś w Polsce coraz mniej. Przemierzając mroczne korytarze mamy szansę cofnąć się do lat, które teraz trudno nam sobie wyobrazić. Wszelkie niedogodności (jak niska temperatura czy śliskie podłoże) związane ze zwiedzeniem tego miejsca są naprawdę niczym, kiedy już przekroczymy stalowe drzwi prowadzące do wnętrza Jaskini Niedźwiedzia. Klimat jest na tyle niesamowity, że tej wyprawy nie zapomnimy do końca życia.

{module [648]}

Tags: poza miastem dolnośląskie

Znajdź nas na Facebooku