atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Dlaczego TuWypoczniesz.pl

Booking.com

Tarnów - Perła Renesansu

TuWypoczniesz.pl.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

"Perła Renesansu" - tak o tarnowskiej Starówce mówią wybitni znawcy sztuki. Tarnów w okresie renesansu był jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Majestatyczny kościół parafialny, wspaniały ratusz, kamienice mieszczańskie o ciekawej architekturze i bogatej polichromii stwarzały wspaniały widok. W początkach XVI wieku Tarnów liczył około 1200 mieszkańców. Miasto otoczone było murami obronnymi, miało wodociągi i kanalizację. Właścicielem Tarnowa był w tym czasie wybitny polityk, człowiek światły i bywały w świecie, hetman wielki koronny Jan Tarnowski.

{module [641]}
  • Tarnowskie
   Centrum
   Informacji

  • Rynek 7, 33-100 Tarnów
  • tel.: +48 14 688 90 90
  • fax: +48 14 688 90 92
  • www.tarnow.travel
  • www.it.tarnow.pl

Czy wiesz, że:

Tarnów jest po Krakowie największym kompleksem zabytkowym w południowej Polsce. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt zabytkowych budynków doby gotyku, renesansu, baroku. Tarnowska Starówka nawiązuje swoim obecnym planem do założenia miasta w 1330 r. W centrum znajduje się rynek, znaroży którego wybiegają po dwie ulice.

Rezydencją hetmana był odziedziczony po przodkach zamek na Górze św. Marcina, oddalonej od miasta około 2 km. W latach dwudziestych XVI w. miasto otoczone zostało nowymi fortyfikacjami, których fragmenty częściowo zrekonstruowane w latach 60. ubiegłego wieku można oglądać współcześnie.Dziś możemy wędrować uliczkami Tarnowa i podziwiać renesansowe kamieniczki w Rynku, Dom Mikołajowski, Dom Florencki, Ratusz, przepiękne, monumentalne pomniki nagrobne w Bazylice Katedralnej oraz górujące nad miastem ruiny wspaniałego niegdyś zamku rodu Tarnowskich.

{module [648]}

Tags: małopolskie w mieście

Znajdź nas na Facebooku