atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Dlaczego TuWypoczniesz.pl

Booking.com

W Dolinie Soły i Skawy - zatrzymaj się tutaj na dłużej

Kała Anna - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
W Dolinie Soły i Skawy

Soła i Skawa: chciałoby się rzec dwie niepozorne rzeki, ale czy na pewno? W dolinach tych rzek leżą Wadowice – rodzinne miasto Karola Wojtyły i Oświęcim – pamiątka ofiar KL Auschwitz Birkenau. Ale żyją i mieszkają tu również zwykli, mili ludzie, którzy nie zapominając o historii tych ziem, kochają to co ich otacza z całym pięknem i surowością podgórskiej przyrody. A przyroda jest tu piękna: skupiska drzew przeplatają się z nurtami wodnymi, krzyk ptaków (możemy tu spotkać pod 300 ich gatunków – więcej niż w niejednym rezerwacie) nie narusza ciszy i nostalgii pól uprawnych, zaś otwarte wody stawów hodowlanych przywodzą na myśl Krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

Wszystko to zaledwie niecałe 80 km od stolicy Małopolski – Krakowa. Najdalej wysuniętym punktem idąc w górę Skawy jest tzw. Przełęcz Spytkowicka, niedaleko wsi Spytkowice w powiecie nowotarskim, na trasie popularnej „7” (drogi krajowej nr 7) na odcinku Chyżne – Rabka Zdrój. To tam zaczyna się Skawa – prawy dopływ Wisły, urozmaicający szlaki piesze Beskidu Żywieckiego i Makowskiego. Z „7” skręcamy na drogę krajową nr 28 kierunek Sucha Beskidzka. Droga ta w dużym przybliżeniu biegnie wzdłuż Skawy, aż do jej ujścia do Wisły w okolicy wsi Smolice, którą to miejscowość wymienia w swoich rękopisach sam Jan Długosz.

Czy wiesz, że...

Szlak Dolina Karpia powstał z inicjatywy 12 lokalnych grup rybackich z terenu południowej Polski, zrzesza gospodarstwa rybackie, w których można kupić świeżą lub przetworzoną rybę. W tutejszych restauracjach można spróbować karpia przyrządzanego na wiele sposobów, a w gospodarstwach rybackich poznać wszystkie etapy hodowli, w tym tradycyjne odłowy odbywające się jesienią.

Również wzdłuż biegu Soły nie brakuje historycznych znamion czasu. Zaczynając od wsi Rajcza, która została założona w XVII w. na gruntach należących do królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy, w kierunku jakże rozpowszechnionej przez Golec Uorkiestrę Milówki, dalej drogą S69 do Żywca i wzdłuż malowniczego brzegu Soły drogą wojewódzką 948, aż do Oświęcimia. Całość zamyka się w trapezie, którego walory mówią same za siebie i zachęcają do bliższego poznania i pozostania tutaj na dłużej. Obszar ten to m.in.:

  • Dolina Karpia – obszar historycznego zagłębia hodowli karpia na Ziemi Oświęcimsko – Zatorskiej, znanego już w średniowieczu, wraz z jej stolicą, maleńkim, ale jakże urokliwym miastem Zator;
  • Wadowice – rozsławione przez Karola Wojtyłę;
  • beskidzkie szlaki papieskie, które ukochał Jan Paweł II;
  • malownicze Jezioro Międzybrodzkie i Żywieckie – raj dla turystów, wędkarzy, amatorów sportów wodnych, spacerowiczów, cyklistów i ornitologów.
{module [646]}

Zapraszam do ciekawej wędrówki po Dolinie Soły i Skawy.

Tags: małopolskie nad jeziorem poza miastem dolina karpia

Znajdź nas na Facebooku