atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Wadowice – to tu wszystko się zaczęło: charakterystyczne miejsca związane z osobą Karola Wojtyły

Kała Anna - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Jest godzina 13, więc z wieży kościoła parafialnego Ofiarowania NMP niesie się na miasto piosenka „Tu są twoje okolice, to jest twoje miasto, Wadowice”. Zaraz potem słychać słynne "Tu, w tym mieście wszystko się zaczęło...". To Wadowice położone przy drodze krajowej nr 28. Najłatwiej do rynku i umieszczonych obok parkingów dla samochodów osobowych i autokarów dojechać ul. Krakowską, choć GPS może pokazywać prostszy dojazd ulicą Emilii i Karola Wojtyłów. Jakkolwiek oznaczenia są wyraziste i bardzo czytelne.

Na wstępie wita wjeżdżających Bazylika Ofiarowania NMP, z ustawionym obok pomnikiem Jana Pawła II. Plac, przy którym stoi Bazylika ustanowiona przez Papieża Mniejszą, jest również imienia sławnego Polaka. Można na nim usłyszeć nie tylko język polski, ale i angielski, japoński, hiszpański, czy włoski. Turystów przybywa z dnia na dzień. Sama świątynia stoi na miejscu pierwotnej z XIV w. Niestety miasto nawiedzały liczne pożary, które bezpowrotnie strawiły najcenniejsze pozostałości tamtych czasów. Wszystko tu przypomina Świętego Papieża z Wadowic. Jednak po ostatnim remoncie dodatkowo polichromia nawiązuje do nauczania Wielkiego Polaka, a na sklepieniu prezbiterium umieszczono patronów Polski, których kanonizował Jan Paweł II.

    • Dom
      Rodzinny
      Jana
      Pawła II

    • tel. +48 (33) 486 15 00
    • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    • www.domjp2.pl

Czy wiesz, że...

Papież lubił żartować, ale i nie obrażał się, jak z Niego żartowano. Pewnego razu Ojciec Święty Jan Paweł II siedział w swoim gabinecie i pracował. W jakimś momencie wykręcił numer szpitala w Szwajcarii, gdyż leżał tam jego chory przyjaciel, ks. biskup Andrzej Deskur. Bez trudności uzyskał rozmowę telefoniczną ze szpitalem i wtedy poprosił o połączenie z pokojem, gdzie leżał chory Biskup. Dociekliwa telefonistka zapytała: - A kto mówi? - Papież! Padła lapidarna odpowiedź.

Panienka na chwilę zaniemówiła, a potem odpowiedziała rezolutnie: - Z pana taki papież, jak ze mnie cesarzowa chińska!

Gdy wszystko wyszło na jaw, chciano ponoć zwolnić z pracy ową urzędniczkę, ale Ojciec Święty natychmiast się za nią wstawił, gdyż - jak sam wyznał - "setnie się ubawił".

W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Zwiedzanie odbywa się wyłączeni w grupach 25 – osobowych i zajmuje ok 1,5 godziny. Ze względu na rosnące zainteresowanie turystów warto wcześniej skontaktować się z Biurem Rezerwacji Biletów. Można również zarezerwować bilety on – line. „Zawsze wracam do tego miasta z poczuciem, że jestem tu oczekiwany jak w rodzinnym domu. A dom był przy ulicy Kościelnej...” (św. Jan Paweł II). Tutaj przyszło na świat najmłodsze dziecko Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Tutaj był jego pierwszy dom. Muzeum dzięki licznym multimediom, animacjom i zaskakująco autentycznym elementom ekspozycji oddaje żywy charakter spotkań Jana Pawła II z drugim człowiekiem.

Wielkim wotum dziękczynnym za ocalenie Papieża po majowym zamachu z 1981 r. stał się Kościół św. Piotra Apostoła. Idea budowy świątyni została zrealizowana w latach 1984 – 1991. Parafia została erygowana 29 czerwca 1985 roku, a cały rytm budowy kościoła św. Piotra wyznaczały kolejne rocznice pontyfikatu Jana Pawła II. Ciekawostką jest, iż sześciometrowa ściana ołtarza zwieńczona została kopią XVI-wiecznego fresku Perugina z Kaplicy Sykstyńskiej, przedstawiającą przekazanie przez Chrystusa kluczy św. Piotrowi. We wnętrzu uwagę przyciągają:

  • figura Matki Bożej Fatimskiej, ofiarowana przez bpa Leirii z Fatimy i ks. kardynała Marię Andrzeja Deskura, poświęcona i ukoronowana przez Jana Pawła II w 1991 r.,
  • tron papieski z tegoż roku, dar Cechu Rzemiosł Różnych w Wadowicach;
  • ortret Ojca Świętego pędzla J. Hagnera (1992).

Przed kościołem ustawiono rozpoznawalny już spiżowy pomnik Jana Pawła II, dzieło włoskiego artysty Luciano Minguzzi z lat 1980-1982, dar Watykanu dla Parafii.

W odległości ok. 15 min pieszo od rynku, znajduje się Sanktuarium św. Józefa oraz Klasztor Karmelitów Bosych w Wadowicach. Dojść tam można skręcając z Placu Jana Pawła II w ul. Jana III Sobieskiego, która przechodzi w Karmelicką. Kompleks klasztorny powstał z końcem XIX w., a całość otocza przepięknym parkiem.

„Wiecie dobrze, że w mieście, w którym się urodziłem i w którym żyłem i uczyłem się aż do matury, jest klasztor karmelitański, zarządzany niegdyś przez bł. Ojca Rafała Kalinowskiego, którego dane mi zostało wynieść do chwały ołtarzy. Muszę wyznać, że właśnie w tym Waszym kościele karmelitańskim, w moim rodzinnym mieście, korzystałem owocnie z sakramentu pokuty, z sakramentu pojednania. Chodziło się zawsze z radością do tego kościoła, nieco odległego i położonego (na górce), aby się wyspowiadać. A potem przyszło spotkanie z dziełami Waszych Świętych, przede wszystkim ze św. Janem od Krzyża, które dało mi w okresie późniejszym - podczas studiów teologicznych - wielkie oświecenie duchowe”. (słowa Jana Pawła II z 04.05.1985 r. do uczestników Kapituły Generalnej Karmelitów Bosych w Watykanie)

{module [646]}

W artykule wykorzystano:

Tags: małopolskie w mieście dolina karpia

Znajdź nas na Facebooku