atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Jurajskie południe, co nowego w Krakowie i okolicach?

Kmiecik Linda - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Jurajskie południe, co nowego w Krakowie i okolicach?

Zwiedzanie terenów południowej Jury najłatwiej zacząć od Ogrodzieńca, w którego sąsiedztwie we wsi Podzamcze znajduje się największy na całym terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej XIV – wieczny zamek. Zbudowano go na szczycie najwyższego jurajskiego wzniesienia, nazywanego Górą Janowskiego (wysokość 505 m. n.p.m.). Poznawanie zamku wiąże się ze świetną zabawą szczególnie dla rodzin z dziećmi.

W kasie każdy otrzymuje plan ruin, po których może dowolnie długo wędrować. Zwiedzanie rozpoczyna się od murów obronnych, do których budowy użyto skał wapiennych; dziś mają one swoje nazwy – Wielbłąd, Sfinks i Korkociąg to tylko niektóre, najbardziej charakterystyczne osobliwości. Brama, z widocznymi do dziś herbami, prowadzi na dziedziniec z wyraźnie zarysowanymi krużgankami. Na szczególną uwagę zasługują wieże – okrągła baszta Kredencerska jest udostępniona dla turystów; warto na nią wejść, ponieważ z górnego tarasu świetnie widać całą okolicę.

Czy wiesz, że...

Pierwsze umocnienia stanęły tu za panowania Bolesława Krzywoustego i przetrwały do 1241 roku, kiedy to najazd tatarski zrównał je z ziemią. Na ich miejscu w połowie XIV wieku zbudowano zamek gotycki – siedzibę rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. Warownia była doskonale wkomponowana w teren: z trzech stron osłaniały ją wysokie skały, a obwód zamykał kamienny mur, wjazd prowadził wąską szczeliną między skałami.

Od Ogrodzieńca trzeba pokonać jedynie kilka kilometrów żeby stanąć na jedynej w Polsce, prawdziwej pustyni. Obecnie Pustynia Błędowska silnie zarasta, jednakże jeszcze 50 lat temu obserwowano na niej charakterystyczna dla tego typu obszarów zjawiska, m.in. fatamorganę, trąby powietrzne i burze piaskowe. Pustynia jest dobrym miejscem na piknik, spacer, czy jazdę na quadzie. Najlepszy widok na ten niezwykły teren roztacza się z Kluczewskiej Góry (wysokość 382 m. n.m.p.); tutaj dodatkową atrakcją są nieźle zachowane ruiny poniemieckiego budynku z okresu II wojny światowej.

Kolejną atrakcją południowej Jury są malownicze ruiny Zamku w Rabsztynie. Ta powstała w XIV wieku warownia miała bronić zachodniej części państwa. Miejsce to stało się sławne w roku 1587 kiedy dowodzona przez Hołubka gwardia zamkowa odparła atak wojsk arcyksięcia Maksymiliana Austriackiego, pretendenta do polskiego tronu. Warto wspiąć się na sam szczyt góry zamkowej by obejrzeć najstarsze fragmenty ruin. Stąd roztacza się także piękny widok na teren Jury.

Kiedy wreszcie wycieczka po polach i lasach zacznie się nudzić, warto przyjechać do historycznego Krakowa. Może tym razem nie na rynek, ulicę Floriańską, Grodzką i Wawel, a w inne równe piękne zakątki miasta? Coraz więcej turystów decyduje się dziś na zwiedzanie socrealistycznego tworu Nowej Huty, poznanie żydowskiej historii krakowskiego Kazimierza czy przejście zabytkowymi uliczkami Podgórza. Dla zwiedzających otwierają się także nowoczesne obiekty muzealne. Do najciekawszych należą obecnie: muzeum w podziemiach Rynku Głównego, muzeum w dawnej Fabryce Schindlera, MOCAK (Muzeum Sztuki Współczesnej) oraz nowe muzeum fotografii. Warto poznać Kraków nieco bliżej, jego prawdziwe, wielobarwne oblicze i charakter. Atrakcji nie zabraknie!

Przyroda, klasztor i historyczne ruiny – odwiedź już dziś północno – jurajskie krainy!

{module [646]}

W artykule wykorzystano:

Tags: jura krakowsko-częstochowska

Znajdź nas na Facebooku