atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Jurajskie rezerwaty przyrody

Kmiecik Linda - .
3.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.50 (3 głosy)
Rezerwat przyrody Góra Zborów

Jurajska przyroda jest niezwykła. Czysta, żyjąca bez ingerencji człowieka, stara, ale piękna dzięki swojej wiekowości. Zdobi wapienne skałki, zamki i średniowieczne zabudowanie obronne oraz stanowi mieszkanie dla wielu jurajskich zwierząt.

Jura to rzadkie gatunki roślin - brzoza ojcowska, przytulia krakowska, warzucha polska i tatrzańska, ostróżka tatrzańska czy modrzew polski to ewenementy na skalę kraju. To unikaty, które potrzebują odpowiedniej ochrony. Tę zapewniają im różnorakie formy ochrony przyrody, stosowane od lata na tym obszarze. Wśród najpopularniejszych sposób uchronienia naturalnego piękna przed dewastacją są z pewnością rezerwaty przyrody. Jura ma ich całe dziesiątki. Region jest bowiem wyjątkowy pod względem przyrodniczym.

Czy wiesz, że...

Określenie - kraina białych skał – jak często pisano o jurajskich ostańcach wieńczących wapienne wzgórza na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, popularnie zwanej Jurą, wobec szybkiego zarastania przez drzewa i krzewy, nabiera znaczenia historycznego. Dla wielu turystów, wspinaczy a nawet mieszkańców regionu ten zanikający typ krajobrazu ma znaczenie sentymentalne. Dotyczy to całego obszaru Wyżyny, lecz szczególnie uwidacznia się w jej częściach, gdzie głównym walorem przyrodniczym i turystycznym są skaliste wzgórza widoczne w krajobrazie nawet z dużej odległości.

Oprócz sztandarowego już Ojcowskiego Parku Narodowego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej powstało wiele rezerwatów przyrody o różnym charakterze. Od stepowych poprzez krajobrazowe po te, chroniące przyrodę nieożywioną. Rezerwaty te są niemal w całości udostępnione dla turystów łaknących chwili spokoju i niezapomnianych wrażeń estetycznych. Rezerwaty jurajskie to oryginalność, niepowtarzalność i sama natura. A jeśli mowa o naturze, nie sposób nie wspomnieć o tym, że jeden z jurajskich rezerwatów „Góra Zborów” należy Specjalnego Obszaru Ochrony Natura 2000 „Ostoja Kroczycka”.

Warto także przejść przez inne rezerwaty terenów Jury. Mieszkańcy Krakowa na przykład mają swoje rezerwaty jeszcze w granicach miasta. Unikatowy pod względem form skalnych i flory rezerwat Bonarka jest praktycznie nie uczęszczany przez turystów, choć aż kipi bogactwem form i natury. Zagłębiając się dalej w Jurę, nie można pominąć Rezerwatu Ostrężnik, w którym znajdziemy ruiny zamku, jaskinię i piękne lasy mieszane. Do tych najbardziej urokliwych rezerwatów należą także Dolina Kluczwody, Pustynia Błędowska, Smoleń, Złota Góra w granicach Częstochowy oraz Lasek Kurowski.

Obecnie rezerwaty te są niesłychanie urokliwe i chętnie odwiedzane przez turystów, bowiem przy okazji doskonałego wypoczynku można poznać tu szereg niespotykanych nigdzie indziej gatunków fauny i flory, odpocząć i nabrać sił na kolejne dni pracy i nauki. Jurajskie rezerwaty są miejscem doskonałym na krótkie wypady za miasto i spacery na łonie natury i to o każdej porze roku!

W artykule wykorzystano:

Tags: jura krakowsko-częstochowska

Znajdź nas na Facebooku