atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Jura rajem grotołazów

Kmiecik Linda - .
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)
Jaskinia Wierzchowska Górna

Jura Krakowsko – Częstochowska słynie z pięknych, wyjątkowych na skalę kraju i Europy jaskiń. Są one nieodłącznym elementem krajobrazu środkowej części Polski. W ostatnich latach odkryto kolejne, dobrze zachowane groty, dzięki czemu ich liczba oscyluje w tej chwili na poziomie około półtora tysiąca! Niestety póki co tylko nieliczne zostały profesjonalnie przygotowane i oddane do dyspozycji turystów. Bez problemu można się dostać m.in. do Groty Łokietka oraz Jaskini Ciemnej. Te położone są w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Warta uwagi jest także Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach oraz Jaskinia Wierzchowska w Wierzchowiu. Dobrze zachowana jest także Jaskinia Głęboka w Podlesicach, a absolutnym ewenementem, szczególnie ze względu na legendę o smoku wawelskim, jest Jaskinia Smocza Jama w Krakowie.

Przemierzając jurę z północy na południe, warto zajrzeć do małej jaskini w Olsztynie oraz nieco większych: Studnisko i Koralowa w Rezerwacie Sokole Góry. Będąc w Rezerwacie Ostrężnik koło Janowa warto spróbować dostać się do Wiercicy i kilku innych ukrytych jaskiń. Większość z tych wymienionych na końcu wymaga jednak od grotołaza odpowiedniego przygotowania i specjalistycznego sprzętu.

Czy wiesz, że...

Jaskinie Jury Krakowsko-Częstochowskiej to jedno z największych skupisk jaskiń w Polsce. Jurajskie skały wapienne powstały w rezultacie osadzania się na dnie morza skorupiaków w okresie jury. Stopniowo ulegając erozji, wytworzyły jaskinie, jako jedną z form krasu. Szczególnie dużo jaskiń znajduje się w okolicach Ojcowa.

Jurajskie jaskinie trzeba jednak penetrować z rozwagą. Turyści schodzący pod ziemię powinni założyć nieprzemakalny strój i pamiętać o dobrej latarce. Światło z telefonu komórkowego na pewno okaże się tu niewystarczające. Trzeba być także przygotowanym na błoto i strumienie wody, które nie zawsze są oznakowane i najczęściej są praktycznie niemożliwe do przewidzenia. Spora część korytarzy w jaskiniach urywa się pionowymi sztolniami. Przed wejściem do jaskini należy więc bardzo dokładnie zapoznać się z opisem interesującej nas trasy turystycznej, a najlepiej będzie wybrać się tam w towarzystwie kompetentnego przewodnika i pamiętać, że w podziemnych korytarzach często zanika zasięg telefonów komórkowych, co z reguły uniemożliwia wezwanie pomocy!

Jak zatem powinien wyglądać niezbędnik jurajskiego grotołaza? Na kilkugodzinne wyprawy należy zabrać nie tylko prowiant, ale również nieprzemakalne buty i ciepłą kurtkę. Należy wziąć latarkę, dającą dobre światło, naładowany telefon komórkowy, mapę i kompas. Wydawać się może, że te ostatnie dwa rekwizyty zupełnie wyszły już z mody. W jaskiniach jednak to właśnie one mogą wyprowadzić nas w bezpieczne miejsce, uratować zdrowie, a nawet życie.

{module [646]}

W artykule wykorzystano:

Tags: jura krakowsko-częstochowska

Znajdź nas na Facebooku