atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Szlakiem zamków pienińskich

Piskorek Ewelina - .
3.875 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 3.88 (4 głosy)
Zamek w Czorsztynie

W Pieninach znaleźć można liczne bardzo ciekawe zabytkowe zamki. Można również spędzić czas wyjątkowo aktywnie organizując sobie wycieczkę ich śladem. Poniżej przykłady trzech zamków, które można zwiedzić jednego dnia, z racji tego, że położone są one stosunkowo niedaleko od siebie. Naturalnie, chcąc zwiedzić wszystkie trzy zamki jednego dnia, należy rozpocząć wycieczkę dość wcześnie rano, zwłaszcza, że zwiedzenie jednego z nich będzie wiązało się z górską wyprawą.

Zamek Pieniny

Wycieczkę warto rozpocząć od zwiedzenia Zamku Pieniny (zwanego również Zamkiem Pienińskim), a dokładniej rzecz ujmując, od zwiedzania jego ruin. Owe ruiny mieszczą się kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu Zamkowej Góry, na wysokości około 799 m n.p.m., na skalnej półce. Na sam szczyt góry obecnie nie ma dojścia. Do ruin można dotrzeć wąskim przesmykiem skalnym, który łączy górę z grzbietem Masywu Trzech Koron. Wcześniej można zwiedzić przykładowo Trzy Korony, jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji.

Szlak turystyczny prowadzi zachodnimi zboczami Zamkowej Góry. Pozostałe zbocza są wyjątkowo strome. Od strony południowej góra podcięta jest stromą ścianą o wysokości 50 metrów. Na wycieczkę można wybrać się ze Szczawnicy szlakiem znakowanym na niebiesko lub ze Sromowiec Niżnych (o wiele krótsza droga). Szlak jest doskonale oznakowany, nie ma zatem możliwości pogubienia się. Zaraz przed wejściem na schodki prowadzące do ruin znajduje się Grota św. Kingi.

Zamek Pieniny nie był budowlą dużą, ale za to był wyjątkowo trudny do zdobycia ze względu na swoje położenie. Zamek o charakterze obronnym chroniony był przez samą naturę, wkomponowany został w skały. Podobnie jak dziś, dawniej również jedyną drogą do zamku była droga przez wspomniany wąski przesmyk. Obecnie można obejrzeć pozostałości po murach obronnych, które dawniej miały długość 88 metrów i grubość jednego metra. Zgodnie z dokumentami, na zamku w roku 1241 przebywał Bolesław Wstydliwy wraz ze swoją matką i księżną Kingą. Miał on bowiem być schronieniem dla króla i dworu w przypadku najazdu nieprzyjaciela. Z zamku przestano korzystać w XIV wieku i od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Teraz jest niebywałą atrakcją turystyczną. Na miejscu znajdują się ciekawe tablice informacyjne.

Zamek Dunajec

Po zwiedzeniu zamku na Górze Zamkowej warto zejść do wspomnianych Sromowiec Niżnych i stamtąd wyruszyć samochodem lub rowerem do Niedzicy. Podróż samochodem nie zajmie więcej niż około 20-25 minut. Można również wybrać się na pieszą wycieczkę, jednak wówczas zajmie to nam przynajmniej około 1,5 godziny. W Niedzicy mieści się Zamek Dunajec. Z racji tego, że jest to zdecydowanie największa atrakcja miejscowości, na pewno bez trudu do niego dotrzemy dzięki licznym drogowskazom, poza tym jest doskonale widoczny z tego względu, że stoi na wzniesieniu.

Zamek ten jest bardzo okazałą budowlą, został wzniesiony najprawdopodobniej początkiem XIV wieku. Ta średniowieczna warownia mieści się nad prawym brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Pierwsze informacje na temat zamku pochodzą z dokumentów z roku 1325.

Na zamku urządzone jest wspaniałe muzeum, ponadto znajdują się tam restauracja, kawiarnia, a także pokoje gościnne. Zamek bardzo często zmieniał swoich właścicieli, a w XVIII wieku przybywali tutaj ponoć Inkowie, którzy uciekali przed Hiszpanami. W zamku zrealizowano wiele filmów oraz seriali, między innymi „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”.

Czy wiesz, że...

Według tradycji właścicielem zamku w Czorsztynie w roku 1246 był Piotr Wydżga herbu Janina, szlachcic ziemi krakowskiej, następnie krzyżowiec, był on również właścicielem zamku Rytra, Łącka oraz zamku Lemiasz, zmarł w Prusach.

Zamek w Czorsztynie

Opuszczając Zamek Dunajec i chcąc dostać się do zamku w Czorsztynie, można zrobić to na kilka sposobów. Można udać się na pieszą wycieczkę (przeszło godzina), samochodem (około 20 minut) lub... statkiem wycieczkowym przemierzając Jezioro Czorsztyńskie. Ostatnia propozycja jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjna. Po jeziorze pływa kilka statków i w sezonie statki odpływają z przystani co 20 minut. Bilet normalny w dwie strony kosztuje około 12zł, ulgowy w dwie strony około 10zł (ceny na rok 2014).

Zamek czorsztyński, będący bardzo okazałą ruiną, położony jest na wzgórzu, zaraz naprzeciwko zamku niedzickiego. Mieści się on na obszarze Pieńskiego Parku Narodowego. Wybudowano go w XIV wieku. Przebywali na nim między innymi Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, królowa Jadwiga. Pełnił on funkcję obronną, był doskonałym punktem obserwacyjnym na dolinę Dunajca. Zamek można zwiedzać, mieści się w nim całe mnóstwo atrakcji, wspaniałych wystaw i cennych eksponatów.

{module [646]}

W artykule wykorzystano:

Tags: małopolskie w górach Pieniny zamki

Znajdź nas na Facebooku