atrakcje turystyczne - województwo podkarpackie

Źródełka i solanki w Iwoniczu-Zdroju

Ścieranka Emilia - .
4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (1 głos)

Dokładnie tak jak w tytule – Iwonicz-Zdrój jest miejscowością leżącą w województwie podkarpackim, którego uzdrowisko jest jednym z najstarszych w Polsce i od setki lat słynnie z dwóch rzeczy: solanek i mineralnej wody. Ta dawna XIV-wieczna osada dzisiaj jest prężnie rozwijającą się miejscowością, w której każdy może znaleźć chwilę wytchnienia.

To miejsce z niezwykłą historią. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne z epoki neolitu, a potem wzmianki pochodzące z dawnych pism. Miejsce znane i popularne wśród nadwornych lekarzy (m.in. też Stefana Batorego) dzisiaj również cieszy się popularnością. Dla chcących „podreperować” swoje zdrowie Iwonicz proponuje bogatą ofertę zabiegów – kąpiele, natryski, inhalacje, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, kinezyterapia, masaże, a także zabiegi SPA – spróbować tu możemy praktycznie wszystkiego. Dla chcących zadbać o swoją urodę, polecamy zapoznać się z miejscowym wyrobem. Jest nią „Iwoniczanka” – specjalna seria produktów kosmetycznych takich jak płyn micelarny czy peeling na bazie naturalnych wód występujących w Iwoniczu. To ciekawa propozycja także na prezent dla bliskiej osoby, który kupimy na pamiątkę naszego pobytu.

{module [641]}

Można powiedzieć, że Iwonicz-Zdrój zaistniał dzięki tutejszej wodzie. Obecnie znajdziemy te dostępne w Pijalniach Wód jak i te pochodzące z innych rozlewisk. Gatunków jest co najmniej kilkanaście, każdy o unikalnym bogatym składzie i właściwościach. Świetnie uzupełniają terapię, zabiegi jak i zwykły czas, kiedy chcemy się orzeźwić podczas upalnego letniego popołudnia. Oprócz tego na terenie miasta znajdują się odwierty wspomnianych już solanek jodobromowych i wody siarczkowe, dzięki którym Iwonicz jest w stanie nam zaoferować jeszcze więcej dla zdrowia.

Czy wiesz, że...

Iwonicz to jedno z najstarszych w Polsce uzdrowisk. Z 1413 r. pochodzi wzmianka o istnieniu w miejscowości wód mineralnych. W 1464 zbudowano we wsi modrzewiowy kościół parafialny. W wieku renesansu, gdy rozwijały się nauki przyrodnicze, wzrosło zainteresowanie leczniczymi właściwościami wód mineralnych i uzdrowiskiem. W 1515 r. miejscowość ta należała do dóbr Tyrawa, nadanych później Tarłom.

Wikipedia, wolna encyklopedia

Iwonicz-Zdrój warto także potraktować jako nie tylko uzdrowisko, ale i też miejsce, które warto po prostu zwiedzić. Na jego obszarze spotkamy mnóstwo pomników zarówno historycznych jak i przyrodniczych. W wielu miejscach zabudowę tworzą stare wille, łazienki borowinowe i mineralne, pałace, pensjonaty i wille, pochodzące najczęściej z XIX wieku. Architektura miasta jest prawdziwie zabytkowa. Niektóre drewniane budynki mają charakter budownictwa ludowego, zaś inne nawiązują do stylu określanego szwajcarskim.

Dla chcących powędrować dalej za granicę miasta polecić warto szlaki – turystyczne, piesze, rowerowe i spacerowe, które odkryją przed nami piękno okolicy. Krajobraz jest bardzo malowniczy, miejscami wręcz romantyczny. A jeśli macie ochotę zobaczyć jak wyglądają inne kurorty, to możecie przejechać się do kolejnego uzdrowiska, które położone jest niedaleko Iwonicza – to Rymanów-Zdrój. Dojść tam można też pieszo czerwonym szlakiem, który liczy sobie trochę ponad 6 kilometrów.

{module [648]}

Tags: uzdrowisko podarpackie Iwonicz-Zdrój

Znajdź nas na Facebooku