atrakcje turystyczne - województwo pomorskie

Dlaczego TuWypoczniesz.pl

Booking.com

Jak wygląda świat do góry nogami? Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

Czyżykowska Iwona - .
4.625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.63 (4 głosy)

W gminie Stężyca, w powiecie kartuskim leży niewielka miejscowość Szymbark. Miejsce to jest wyjątkowe, nie tylko ze względu na malownicze położenie, ale i z uwagi na możliwość przekonania się jak wyglądałoby nasze życie, gdyby było prowadzone do góry nogami.

Szymbark leży na terenie Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. To właśnie to położenie przyciąga do wsi wielu turystów. Jednak warto zwrócić uwagę również na Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark, które podzielono na tematyczne obszary związane z kulturą i historią regionu.

Pierwsza część poświęcona jest Kaszubom. Postawiono tu między innymi replikę dworu szlacheckiego oraz kościoła o konstrukcji typowej dla regionu. W poszczególnych domach są sprzęty używane na co dzień przez Kaszubów. Jednak obiektem, który przykuwa najwięcej uwagi jest „Dom do góry nogami”. Wchodząc do niego możemy zobaczyć jakby wyglądało nasze życie, gdyby nagle zostało wywrócone do góry nogami. Wszystko to, co normalnie znajduje się na dole – łóżka, szafki, sprzęty kuchenne, wanna czy muszla sedesowa, w tym domu umieszczone jest u góry. A my chodzimy po suficie… Wydawałoby się że taka zmiana nie wywrze na nas dużego wrażenia, ale jest to mylne przekonanie, gdyż wchodząc do domu można poczuć lekkie zawroty głowy, a stąpanie po nim wymaga dobrego poczucia równowagi.

  • Centrum
   Edukacji
   i Rozwoju
   Regionu

  • tel: + 48 607 610 317
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • cepr.pl

Czy wiesz, że...

Kaszubski Świat Bajek to jedna z wielu atrakcji, znajdujących się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Wielkie otwarcie Kaszubskiego Świata Bajek nastąpiło 20 lipca 2013 roku. To miejsce to swoisty ukłon dla najmłodszych oraz część akcji społecznej, której celem jest nauka historii poprzez zabawę oraz walka przeciwko wtórnemu analfabetyzmowi, zjawisku, które możemy coraz częściej zaobserwować wśród dzieci i młodzieży.

Twórcy domu twierdzą, że ma on być alegorią dla współczesnego świata, gdzie wszystkie tradycyjne wartości stoją na głowie.

Kolejna część poświęcona jest zesłańcom na Syberię. Jedną z najciekawszych budowli jest tutaj Dom Sybiraka. Jest to chata, która była w XVIII wieku zamieszkiwana przez konfederatów barskich zesłanych na Syberię. Pierwotnie stała ona w miejscowości Zalepsko, około 360 km na północ od Irkucka. W Domu są ekspozycje przedstawiające życie zesłańców. W kolejnym obiekcie można zobaczyć, jak żyli żołnierze Armii Krajowej zsyłani do łagrów.

Nieco dalej stoi parowóz wraz z rampą załadowczą. Takimi właśnie parowozami odbywały się zsyłki na Syberię. W środku jest stała ekspozycja pokazująca losy polskich rodzin zesłanych na Syberię. Od września ubiegłego roku w Centrum jest również pomnik Niedźwiedzia Wojtka, który zasłynął jako jeden z „żołnierzy” generała Andersa.

W Centrum nie zapomniano również o najnowszej historii regionu. Jeden z obszarów poświęcony jest Gryfowi Pomorskiemu – tajnej organizacji wojskowej działającej na terenie Pomorza i Prus Wschodnich. Warto wstąpić do bunkra ruchu oporu, w którym jest stała ekspozycja, a określonych godzinach odbywa się wizualizacja walk na powierzchni – w bunkrze gaśnie światło i puszczane są odgłosy, jakie mogli słyszeć znajdujący się pod ziemią członkowie ruchu oporu.

Centrum to także kilka rekordowych obiektów. Wśród najciekawszych wymienić należy stół noblisty im. Lecha Wałęsy – waży on 6 ton i może pomieścić 200 osób. Jest to największy stół na świecie, który został wykonany z jednego drzewa. Do Księgi Rekordów Guinnessa wpisane są dwa inne obiekty – fortepian o wymiarach: długość 6,04m x szerokość 2,25x wysokość 1,87 m i wadze 1,8 ton oraz najdłuższa deska na świecie (do 2009 r.) wykonana z daglezji mierzącej 51,2 m.

Z wizyty w Szymbarku będą zadowoleni także miłośnicy piwa i tabaki. Na ternie Centrum znajduje się browar, w którym można zobaczyć jak wygląda produkcja tego trunku. W pobliżu jest także Muzeum Tabaki.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to wyjątkowe miejsce, które pozwala zapoznać się z historią regionu, ale i zapewnia rozrywkę dla turystów o różnych zainteresowaniach i w różnym wieku. Każdy znajdzie tu coś co mu się spodoba.

Tags: poza miastem pomorskie Szymbark

Znajdź nas na Facebooku