atrakcje turystyczne - województwo świętokrzyskie

Busko-Zdrój - relaks, zdrowie i wypoczynek

Ścieranka Emilia - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Busko-Zdrój

Busko-Zdrój to miasto położone w południowej części województwa świętokrzyskiego. Miejscowość znana już w XII wieku, dziś 7. pod względem ilości mieszkańców w województwie. W południowej części miasta znajduje się uzdrowisko, które jest jednocześnie symbolem tej miejscowości.

W skład uzdrowiska wchodzi Park Zdrojowy i przyległe do niego sanatoria. Obiektów tych jest trzynaście, lecz baza cały czas się rozbudowuje i modernizuje. Na terenie kurortu organizowane są przeróżne turnusy skierowane zarówno do dzieci i młodzieży jak i dorosłych. Uzdrowisko oferuje niezwykle bogatą ofertę zabiegów takich jak muzykoterapia, światłolecznictwo a także wszelkie aktywności związane z solankami czyli tym, z czego Busko-Zdrój w swojej dawnej historii zasłynęło. W samym leczeniu korzysta się przede wszystkim z lokalnych darów natury jakimi są borowina, wody jodkowo-bromowe i siarczkowe.

{module [641]}

A co można robić w mieście oprócz kuracji? Uzdrowisko i tutaj zadbało o szeroką gamę możliwości. W Parku Zdrojowym znajdziemy korty tenisowe. Wystarczy wskoczyć w odpowiednie obuwie i strój i zadbać o zdrowy wysiłek wśród drzew. Dostępny jest także ośrodek jazdy konnej HIPOLAND, który oprócz czysto rekreacyjnej oferty proponuje specjalną terapię poprzez kontakt z pięknymi zwierzętami jakimi są konie. Dla kuracjuszy, którzy są jednocześnie miłośnikami wędkarstwa, udostępniony jest staw Borowina, który należy do uzdrowiska. Najczęściej złowić tu można płocie, jednak trafić się może tołpyga, okoń czy szczupak. A dla kochających kulturę polecić można koncerty w sanatorium „Marconi”. Przez cały rok organizowane są tu imprezy, gdzie w Sali Koncertowej możemy usłyszeć najróżniejsze rodzaje muzyki.

    • Busko Zdrój

Czy wiesz, że...

Strefa uzdrowiskowa położona jest w południowej części miasta, na terenie Parku zdrojowego i w jego otoczeniu. Bazę sanatoryjną stanowi trzynaście obiektów, które dysponują łącznie 2066 miejscami dla kuracjuszy. Sanatoria są na bieżąco modernizowane i rozbudowywane, powstają kolejne nowe – to sprawia, że liczba miejsc sukcesywnie wzrasta. Rocznie wykonywanych jest ok. półtora miliona zabiegów, z czego 800 tysięcy to kąpiele siarczkowe. W leczeniu korzysta się z wód siarczkowych, jodkowo-bromkowych i borowiny.

Wikipedia, wolna encyklopedia

Z uzdrowiskiem współpracują także prywatne biura podróży, oferujące wycieczki, które zapraszają do zwiedzania miejscowych atrakcji. Organizowane są zarówno wypady popołudniowe, całodniowe, ale i też na dłuższy okres czasu. Zwiedzić możemy perły Ponidzia, zamki, pałace, ale i także dalsze strony – Sandomierz, Bochnię, Szydłów.

Jeśli wolimy niezorganizowane wycieczki to warto zaliczyć chociaż jeden z proponowanych szlaków, które podzielone są na piesze, rowerowe i samochodowe. Każdy z wymienionych rodzajów posiada kilka tras, które odkrywają przed nami uroki miasta i przede wszystkim okolicy. Warto przespacerować się Szlakiem Drewnianych Kościołów, wypożyczyć rower i przejechać przez Mikułowice do Szańca, a jeśli dysponujemy samochodem, wybrać się trasą Czerwonego Gotyku Lessowych Wzgórz. Naprawdę jest tu w czym wybierać. Warto też wybrać się na przechadzkę po samym mieście, gdzie możemy znaleźć zabytkowe wille i ciekawe obiekty sakralne.

{module [648]}

W artykule wykorzystano:

Tags: atrakcje uzdrowisko Busko Zdrój święokrzyskie

Znajdź nas na Facebooku