najciekawsze miejsca, plany podróży, tanie bilety lotnicze

Polskie uzdrowiska

Ścieranka Emilia - .
4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.75 (2 głosy)
Uzdrowiska w Polsce

Nie ma co do tego wątpliwości – Polska jest krajem, w którym możemy odnaleźć przepiękne krajobrazy, a niektóre z miejsc znalezionych na mapie mają szczególne cechy czy właściwości. Nie trzeba jechać od razu za granicę, aby odpocząć, zregenerować siły i poprawić stan zdrowia. Pomogą nam w tym uzdrowiska i specjalne kurorty, których w naszym kraju funkcjonuje ponad czterdzieści.

{module [641]}

Uzdrowiska można odnaleźć w większości województw. Każde z nich ze względu na położenie ma indywidualny charakter. W kurortach nadmorskich możemy poczuć jak zbawiennie i kojąco działa na nas morze i tworzący się przez nie mikroklimat. Na terenach nizinnych okaże się, że odnaleźć można wodę bogatą w cenne składniki mineralne, która w otoczeniu bujnej zieleni doda naszemu organizmowi witalnych sił. Uzdrowiska podgórskie nie mają jeszcze tak bardzo surowego klimatu jak tereny typowo górskie, jednak ich rześkie powietrze, pyszna woda i krajobraz pełen wysokich wzgórz dobrze oczyszczą zmęczony umysł i organizm. Natomiast kurorty górskie odświeżą nasze ciało specyficznym klimatem, górskimi źródełkami i charakterystycznym powietrzem, które odnajdziemy tylko w tym miejscu.

Na naszej mapie podróży dla zdrowia znajdziemy nie tylko uzdrowiska, które zostały uznane przez Radę Ministrów. Odnaleźć też możemy dawne tego typu kurorty, które straciły kiedyś ten zacny tytuł. Oprócz tego istnieją miejsce sanatoryjne, którym jest chociażby Wieliczka, dawniej uznawana za miasto typowo uzdrowiskowe. W Polsce znajdziemy także tereny, które według Rady Ministrów posiadały warunki o specjalnych walorach zdrowotnych, jednak nie kwalifikowały się one do posiadania tytułu uzdrowiska. Wiele zaś z nich było kiedyś użytecznością publiczną.

    • Polskie
      uzdrowiska

Czy wiesz, że...

W Polsce znajduje się 45 miejscowości (lub ich części) które posiadają status uzdrowiska. Warunki jakie musi spełniać gmina aby uzyskać status uzdrowiska dla swej miejscowości reguluje Ustawa z 28 lipca 2005 o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Regionem o największej liczbie uzdrowisk (11) jest województwo dolnośląskie.

Wikipedia, wolna encyklopedia

Miejsc, gdzie możemy w Polsce zregenerować nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne jest wiele. Oprócz dostępnej infrastruktury takiej jak np. pijalnie wód, terapeutyczną rolę odgrywa też zagospodarowanie miejscowości jeśli chodzi o tereny zielone. W każdym takim miejscu będziemy mieli możliwość spaceru wśród fontann, alejek pełnych drzew i kwiatowych kobierców. Kontakt z naturą pomoże nam wyciszyć się i skupić na tym co najważniejsze: na naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Odnaleźć to możemy zarówno w znanych kurortach takich jak: Ciechocinek, Nałęczów, Iwonicz Zdrój, Krynica Górska, Busko-Zdrój czy Rymanów-Zdrój, ale i także w tych malutkich, nie tak osławionych jak te wcześniej wymienione.

Oferta tego typu miejsc jest bogata. Oprócz miejscowych „specjalności” jakimi są np. dostępność wody o unikatowym składzie czy produkcja prozdrowotnych produktów, w uzdrowiskach znaleźć można także liczne zabiegi SPA, masaże – wszystko to, co jest dobre i dla duszy i dla ciała. Nie musimy wyjeżdżać z Polski, aby w całości się zregenerować. Wystarczy spojrzeć na mapę, zaoszczędzić trochę pieniędzy (ważne jest tu czy odwiedzamy miejsce w sezonie) i podarować sobie chociaż kilka dni wypoczynku. W naszych artykułach podpowiemy Wam, gdzie można pojechać i co tam warto zobaczyć.

{module [648]}

Tags: wypoczynek uzdrowisko zdrowie kurort

Znajdź nas na Facebooku