Powietrze i woda – o źródłach siły w Ciechocinku
Na terenie naszego kraju znajduje się ponad 40 uzdrowisk różnego typu: nizinne, górskie, podgórskie. Każde wyjątkowe, oferujące odpoczynek, relaks, a przede wszystkim zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jednak jest jedno miejsce, które od razu kojarzy nam się z tego typu kurortami – to słynny Ciechocinek.
Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim i chyba nie ma w Polsce osoby, której nazwa tej małej miejscowości nie obiłaby się choć raz o uszy. Miejsce wyjątkowe. Pod ziemią biją wody obfitujące w cenne składniki i minerały takie jak brom, chrom, żelazo, chlor i sód. Mikroklimat Ciechocinka i okolic jest na tyle wyjątkowy, że postanowiono objąć jego przyrodę szczególną ochroną. Ciechocinek posiada także bogatą historię sięgającą czasów prasłowiańskich, zatem nie tylko miłośnicy przyrody i kuracjusze ale i także historycy mogą znaleźć tu coś dla siebie.
{module [641]}Mimo wszystko Ciechocinek to przede wszystkim uzdrowisko. Znajdziemy tu Park Zdrojowy a w nim Pijalnię Wód Mineralnych. To co najbardziej wzbudza zachwyt to przepiękne kompozycje kwiatowe, które można spotkać wśród kompleksów miejskiej zieleni takie jak Zegar czy Dywan Kwiatowy. Oprócz tego miejskie fontanny dodają ogromnego uroku – odpowiednio podświetlone budują romantyczny klimat całego miejsca. Dla osób kochających spacery polecamy gorąco przechadzkę po Parterach Hellwiga. Przechadzka wśród imponujących kwiatowych kobierców będzie na pewno miłym akcentem wypoczynku.
To, co szczególnie warto zobaczyć to Warzelnia Soli, która jest wyjątkowym zabytkiem w skali światowej. Do dziś produkowana i przechowywana jest tu sól razem ze swoimi pochodnymi. Są nimi Ciechociński Szlam Leczniczy i Ług Leczniczy. Produkty te poprawiają wygląd i stan skóry, a także stosowane są pomocniczo przy zwalczaniu różnych innych schorzeń. Na terenie Warzelni otworzono również Muzeum, w którym możemy zobaczyć kawałek historii nie tylko samego miejsca ale też i całej miejscowości.
Czy wiesz, że...
Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. odstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia.
Co może jednak zasługiwać na miano symboli Ciechocinka? Na pewno tężnie, czyli wyjątkowe i największe w Europie drewniane budowle służące do odparowywania wody z solanki. Wokół nich tworzy się unikatowy mikroklimat, bogaty w pierwiastki takie jak jod. Inhalacja powietrzem o takim składzie jest niezwykle korzystna dla naszego organizmu.
W Ciechocinku znajdziemy bogatą ofertę noclegów. Przede wszystkim przeważają tu domy wczasowe i wypoczynkowe, co związane jest z charakterem miejscowości. Mamy także możliwość wynajęcia pokoi czy kwater prywatnych, których znajdziemy tu również sporo. Ceny za dobę wahają się najczęściej w przedziale 40-60 zł.
{module [648]}W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “Widok na tężnię numer III″ autorstwa Kaniol opublikowane na licencji GFDL.