atrakcje turystyczne - województwo lubelskie

Nałęczów - kuracja wśród willi

Ścieranka Emilia - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Nałęczów

Miasto jak malowane – witamy w Nałęczowie. Leży on w jednej z najcieplejszych części kraju, a kojarzony jest głównie z rozlewnią wód Nałęczowianka i Cisowianka. Tutejsze wody zawierają duże stężenie żelaza i wapnia, jednak to nie wszystko co Nałęczów jest nam w stanie zaoferować.

Ma niepowtarzalny mikroklimat, który naturalnie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Stąd też powód, dla którego Nałęczów jest jedynym uzdrowiskiem o wyłącznie profilu kardiologicznym. Warunki środowiskowe samoczynnie zmniejszają dolegliwości sercowe, zatem miasto nastawione jest głównie na pacjentów zarówno z chorobami wieńcowymi, nadciśnieniem, ale i także tych po zawale. Tutejsze powietrze jest również wyjątkowe. Cechuje je duży stopień jonizacji dzięki bogatej szacie roślinnej oraz glebom lessowym a także pobliskim rzekom. Natura obdarowała Nałęczów w szczególne warunki lecznicze i pod tym względem nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce.

{module [641]}

Oprócz wody i klimatu kolejnym „cudem” Nałęczowa jest borowina, czyli specjalny torf pomagający w leczeniu schorzeń reumatycznych czy ginekologicznych. Borowina jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych i wykorzystywana jest w przeróżnych zabiegach typu SPA. A jeśli już przy temacie SPA jesteśmy, to dla lubujących się w tej formie odpoczynku polecamy SPA Nałęczów. Do jego obiektów wliczają się Termy Pałacowe Nałęczowianka oferujące zabiegi, usługi hotelowe i gastronomiczne, pensjonat Willa Uciecha oraz kompleks basenowy Atrium w samym centrum Parku Zdrojowego. Miejscowe sanatoria są również bardzo malowniczo położone, przykładem tego jest chociażby Sanatorium „Książe Józef”.

    • Nałęczów

Czy wiesz, że...

Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych.

Wikipedia, wolna encyklopedia

Jednak to, z czego Nałęczów oprócz warunków leczniczych słynie, to ilość zabytkowych willi, które tworzą charakterystyczną zabudowę miasta. Wiele z nich powstało w czasach, kiedy bywały tu takie osobistości jak Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska czy Stefan Żeromski. Niektóre z nich wybudowane są w stylu zakopiańskim, który jeszcze bardziej dodaje uroku miejscu.

Walory turystyczne gminy Nałęczów

Samo miasto oprócz wspomnianych walorów świetnie nadaje się do samej turystyki i rekreacji. Warto przespacerować się po wcześniej wspomnianym Parku Zdrojowym. Tutejsze drzewa liczą prawie 200 lat i są powodem do dumy dla miejscowych. Można odwiedzić tu palmiarnię czy usiąść na ławeczce z Bolesławem Prusem. Dzieci z chęcią zmierzą swoją rączkę przykładając ją do odbitej w gipsie dłoni jednego z twórców w Alei Artystów. Dla kochających wycieczki dostępne są szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe. Warto też przejechać się Nałęczowską Koleją Dojazdową – wąskotorową kolejką, która wpisana jest na listę zabytków. Bez zwątpienia w Nałęczowie możemy spędzić relaksujące i przyjemne chwile.

{module [648]}

W artykule wykorzystano:

Tags: lubelskie w mieście uzdrowisko Nałęczów

Znajdź nas na Facebooku