atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Poznaj Dolinę Karpia: walory przyrodniczo – krajoznawcze zagłębia karpiowego

Kała Anna - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Dolina Karpia

Dolina Karpia to niezwykle atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo obszar siedmiu gmin położonych w Małopolsce. Nie jest to nazwa geograficzna, lecz program zainicjowany przez trzy gminy: Zator, Przeciszów i Spytkowice, które w ten sposób chciały rozwijać i promować hodowlę karpia królewskiego.

Wspomniany obszar historycznego zagłębia karpiowego rozciąga się na setkach hektarów, ale jednocześnie znajduje się w dogodnym położeniu komunikacyjny, obejmując teren siedmiu sąsiadujących ze sobą gmin: Brzeźnicę, Osiek, Polankę Wielką, Przeciszów, Spytkowice, Tomice i Zator.

Czy wiesz, że...

Początki hodowli karpia sięgają tutaj XIII i XIV w. To właśnie z okolic Zatora pochodzi sławny Karp Królewski, dostarczany drogą rzeczną na dwór królewski do Krakowa i na stoły krakowskich mieszczan – w XVI w. Rocznie transportowano tam aż kilkadziesiąt ton tej ryby. Również dziś karp cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem smakoszy. W 2007 r. karp zatorski został wpisany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych.

Rozpoczynając poznawanie walorów przyrodniczo – krajoznawczych zagłębia karpiowego warto pierwsze kroki skierować do Centrum Informacji Turystycznej Doliny Karpia w Zatorze mającego swą siedzibę w Publicznej Bibliotece na Pl. Marsz. J. Piłsudskiego 2 w Zatorze oraz do Stowarzyszenia Doliny Karpia na ul. Rynek 2 w Zatorze (zaparkować można w samym centrum Zatora pod Urzędem Miasta lub maleńki parking jest również w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła parafialnego, skąd również odjeżdżają busy do Krakowa). Zachętą powinna być okazja do zaopatrzenia się w niedrogie przewodniki, informatory lub fantastyczne albumy, których namiastkę umieszczono na stronach internetowych wspomnianych organizacji.

Dzięki dobrej lokalizacji i bogatej ofercie turystycznej teren ten stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku z dala od zgiełku wielkich miast, do rekreacji rodzinnej, ale przede wszystkim do uprawiania wędkarstwa.

Dolina Karpia na mapie

Wody jest tutaj pod dostatkiem, dlatego nie tylko amatorzy wędkarstwa odnajdą w tym miejscu „raj na ziemi”, również miłośnicy kajaków nie będą zawiedzeni: Ogólnopolski Spływ Kajakowy Skawą ma swoje stałe miejsce wśród innych imprez cyklicznych (rokrocznie organizowany w maju). Do innych ciekawych atrakcji zaliczyć należy Festiwal Kulinarno – Folklorystyczny „Święto Karpia” (cykl imprez od czerwca do września), gdzie nie tylko warto skosztować karpia pod różnymi postaciami, przygotowanego w sposób tradycyjny przez Koła Gospodyń Wiejskich lub z fantazją przez lokalnych restauratorów. Można również zakupić produkty rodzimego rękodzielnictwa artystycznego, jak i nacieszyć oko pięknymi pejzażami namalowanymi przez rodzimych artystów. Warto zwrócić wtedy uwagę na pięknie przedstawianego ślepowrona, rybitwę białowąsą unoszącą się w świetle zachodzącego słońca nad spokojnymi wodami stawów, czy też dumnego perkoza – jednego z najrzadszych gatunków występujących w tym rejonie. Warto wsiąść na rower i na cały dzień zanurzyć się w ponad stuletnie ostępy lasów dębowych okolicznych rezerwatów leśnych lub powędrować na wyznaczonych trasach Nordic Walking pieszo licznymi jarami, wyrzeźbionymi przez wodę, gdzie skrzyp olbrzymi lub pióropusznik strusi zachęca do odpoczynku w ich cieniu.

{module [646]}

Zdjęcie: Piotr Tadeusz - Praca własna

Tags: małopolskie nad jeziorem dolina karpia

Znajdź nas na Facebooku