atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Schroniska turystyczne w Pieninach

Piskorek Ewelina - .
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4 głosy)
Wypoczynek w Pieninach

Chcąc poznać piękno Pienin i zwiedzić najbardziej charakterystyczne punkty na mapie malowniczego regionu, nad którym górują, należy zaplanować wypoczynek przynajmniej kilkudniowy. Do dyspozycji turystów wybierających się w ten zakątek Polski oddana jest bardzo duża i różnorodna baza noclegowa. Jednak każdy, kto pragnie poczuć w pełni magię gór i górski klimat, powinien rozważyć ofertę noclegu w zabytkowym, drewnianym schronisku turystycznym, które położone jest przykładowo na szczycie czy zboczu góry. Takich ofert w Pieninach oczywiście nie brakuje. Oto zaledwie trzy z bardzo wielu ciekawych propozycji.

{module [641]}

Schronisko PTTK "Trzy Korony"

Dane kontaktowe

tel. 18 262 98 23
www.trzykorony.pl

Schronisko położone jest na południowym zboczu Trzech Koron (982 m n.p.m.), na wysokości 470 m n.pm. Znajduje się miejscowości Sromowce Niżne, przy ulicy Sobczańskiej 91. Przy schronisku (przy wylocie Wąwozu Szopczańskiego) rozpoczyna się doskonale oznakowany szlak wiodący na Trzy Korony położone na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.

Poniżej schroniska (zaledwie kilkanaście metrów) mieszczą się Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, nieco dalej przystań flisacka, turystyczne przejście graniczne do słowackiego Czerwonego Klasztoru (kładka wyłącznie dla pieszych i rowerzystów). Ponadto całe mnóstwo knajpek, smażalni ryb, budek z pamiątkami, sklepów.

Schronisko zostało wzniesione w latach 1929-1930. Obiekt oddaje do dyspozycji 50 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych (łącznie 17 pokoi). Każdy pokój posiada łazienkę, większość pokoi z balkonami. Do dyspozycji gości schronisko oddaje restaurację, bufet oraz salę klubową. Członkowie PTTK mają zapewnione zniżki. Goście mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu, cały teren jest ogrodzony. Schronisko przyjmuje gości cały rok. Ceny są bardzo przystępne, od 35 do 50zł za dobę od osoby.

Czy wiesz, że...

Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. Z Pienin Spiskich włączone zostały w obszar parku tylko Zielone Skałki. Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca.

Schronisko PTTK "Orlica"

Dane kontaktowe

tel. 18 262 22 45
www.orlica.com

Schronisko mieści się w granicach administracyjnych Szczawnicy, na wysokości 520 m n.p.m., przy ulicy Pienińskiej 12. Jest niezwykle malowniczo położone na skarpie nad Dunajcem, w otoczeniu lasu. Poniżej schroniska przebiega Droga Pienińska. Schronisko „Orlica” zostało wybudowane w roku 1932 i pierwotnie pełniło funkcję prywatnego pensjonatu. Zaraz przy schronisku przebiegają szlaki turystyczne. Szlak niebieski prowadzi z Trzech Koron przez Sokolicę, na Szafranówkę, natomiast szlak czerwony wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru (wspomnianą Drogą Pienińską). Ze schroniska roztaczają się piękne widoki na Przełom Dunajca, Sokolicę oraz Czertezik.

Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych (pokoje wieloosobowe – najmniejsze 5-osobowe), część pokoi wyposażona jest w łazienki oraz telewizory. Członkowie PTTK otrzymują zniżki. Schronisko jest czynne cały rok. Nie jest to co prawda obiekt zasługujący na miano najbardziej komfortowego, jednak zdecydowanie „nadrabia” swoim położeniem. Ceny za dobę kształtują się w granicach od 25 do 45zł za dobę od osoby.

Schronisko pod Durbaszką

Dane kontaktowe

tel. +48 18 262 25 47
www.durbaszka.pl

Schronisko znajduje się na północnym zboczu Durbaszki (Pieniny Małe), na wysokości 834 m n.p.m., z dala od miasta i wszelkiego hałasu. Przy schronisku przebiega niebieski szlak turystyczny. Ze względu na swoje położenie, obiekt jest doskonałą bazą wypadową między innymi do Doliny Białej Wody, Wąwozu Homole oraz na Wysoką. Należy pamiętać o tym, że do schroniska nie można dojechać samochodem. Z Jaworek (niedaleko Szczawnicy) czas przejścia wynosi około godzinę.

Budynek schroniska został wzniesiony w latach 1949-1952. Obecnie schronisko oferuje 86 miejsc noclegowych w pokojach 3-, 5- i 6-osobowych. W obiekcie znajdują się sala telewizyjna oraz dydaktyczna, sala kominkowa, bufet, duży taras. Z tarasu można podziwiać malownicze widoki nie tylko na Pieniny, ale również na Beskid Sądecki oraz Gorce. Przy schronisku zlokalizowane są boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, plac zabaw, zadaszone miejsce na grilla i ognisko.

* ceny aktualne na rok 2014, mogą ulec zmianom.

{module [646]}

W artykule wykorzystano:

Tags: małopolskie w górach Pieniny

Znajdź nas na Facebooku