atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Szlakiem Orlich Gniazd

Kmiecik Linda - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Zamek Bobolice

Szlak Orlich Gniazd to niezwykle malowniczo położona trasa pomiędzy historycznym Krakowem, miastem królów Polski, a duchową stolicą naszego kraju – Częstochową. Już sama nazwa szlaku sugeruje, jak naturalny i bliski przyrodzie jest to obszar oraz jak ściśle związany jest z historią Polaków i ich kultury.

Tu o zabytki łatwiej niż w innych częściach Polski. Niektóre są umyślnie eksponowane, inne zdają się być ukryte wśród porośniętych drzewami wzgórz, w otoczeniu wapiennych ostańców, w pobliżu czystych, rwących potoków. Na tym obszarze, łączącym ze sobą Śląsk i Małopolskę, powstawały pierwsze w Polsce osady ludzkie. W XI wieku wznoszono tutaj pierwsze grody obronne państwa piastowskiego – grody, których ruiny przetrwały do dnia dzisiejszego.

Czy wiesz, że...

Teren leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kolebka naszej kultury.

Kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju, położona jest pośrod przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśrod malowniczych wapiennych ostańcow, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. W odległej przeszłości na terenie Śląska i Małopolski powstawały pierwsze osady ludzkie. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, ktore chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim.

Wyznaczenie Szlaku Orlich Gniazd w roku 1950, to moment, od którego w miejscach tych znów odżyła historia i kultura. Trasa funkcjonuje od tej chwili jako turystyczny szlak pieszy o długości blisko 164 km, biegnący od grodu Kraka aż do Częstochowy. Piękną nazwę szlak zawdzięcza ruinom zamków, stojącym wzdłuż wyznaczonych ścieżek. Te budowano bowiem na szczytach wzniesień, pośród trudno dostępnych skał wapiennych. W podobnych miejscach swoje gniazda wiją orły, stąd właśnie nazwa „Szlak Orlich Gniazd”.

Jednak nie tylko zamki kryje ten jurajski szlak. Znaleźć tu można również wiele innych atrakcji, wśród których są zabytkowe kościółki, rezerwaty przyrody, jaskinie i groty, co w połączeniu czyni go jednym z najbardziej malowniczych szlaków w całej Polsce. Od kilku lat szlak nie należy już wyłącznie do pieszych. Można podjąć się przemierzenia szlaku rowerem, wspinania się po wapiennych skałach, penetrowania jaskiń czy nawet wybrać się na narty. Wszystkie te aktywności są dostępne w otoczeniu niepowtarzalnie pięknego krajobrazu. Jest tu również całkiem dobrze rozwinięta baza noclegowa, a w szczególności, promująca naturę, baza agroturystyczna. Na szlaku spróbować można regionalnych dań, m.in. podobnej do żurku, tradycyjnej zalewajki, żydowskiego ciulima lub mięs w sosach grzybowych.

Szlak Orlich Gniazd jest przepiękny o każdej porze roku, więc bez względu na warunki pogodowe, z pewnością wycieczka (czy to piesza, czy rowerowa) uda się w stu procentach!

{module [646]}

W artykule wykorzystano:

Tags: małopolskie jura krakowsko-częstochowska zamki

Znajdź nas na Facebooku