Jurajski Park Narodowy? Ojcowski Park Narodowy!
Jura Krakowsko – Częstochowska może pochwalić się prawdziwym Parkiem Narodowym. I choć jest to najmniejszy ze wszystkich polskich parków narodowych, kryje wśród lasów niezwykłe, naturalne bogactwo i mnóstwo atrakcji – nie tylko przyrodniczych, ale także i kulturowych. Park ten został stworzony (jako szósty z dziś funkcjonujących dwudziestu trzech) w latach 50. ubiegłego stulecia i po dziś dzień prężnie działa na rzecz ochrony tego co naturalnie piękne, trwałe i aktualne przez wieki.
Ojcowski Park Narodowy niezmiennie od lat zachwyca pięknymi formami skalnymi, charakterystycznymi wyłącznie dla terenu Jury, głębokimi, świetnie zachowanymi jaskiniami oraz wyjątkową, historyczną zabudową – zamkami należącymi do „Orlich Gniazd” w Ojcowie i Pieskowej Skale. Wśród obowiązkowych punktów wycieczki do tego małopolskiego parku narodowego znaleźć się muszą drewniane ojcowskie wille, Kaplica na Wodzie, Maczuga Herkulesa i choć jedna z malowniczych jaskiń. Wapienne podłoże bowiem szczególnie sprzyja powstawaniu tej formy. Zakłada się, że na terenie Parku, może być nawet około siedmiuset jaskiń, choć dotarto tylko do 450 z nich. Zdecydowanie najbardziej warte polecenia to Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Krakowska i Biała. Dwie wymienione jako pierwsze są udostępnione do zwiedzania dla turystów. Liczne jaskinie to przegląd niezliczonej ilości gatunków nietoperzy. Jeden z nich, nocek orzęsiony, został nawet symbolem całego Parku Narodowego.
Czy wiesz, że...
Starania o ochronę przyrody Doliny Prądnika sięgają pocz. XIX w. i wiążą się z pierwszymi badaniami prowadzonymi na tym terenie. Odkryto tu wówczas wiele interesujących gatunków roślin i zwierząt oraz dokonano naukowej eksploracji jaskiń. Oprócz tego ojcowski krajobraz stał się tematem reportaży i wspomnień oraz natchnieniem dla wielu artystów i poetów. Piękno Doliny Prądnika, bogata flora i fauna, interesująca przeszłość archeologiczna skłaniały licznych przybyszów do objęcia ochroną tego zakątka ówczesnego Królestwa Kongresowego, nazywanego nawet "Polską Szwajcarią".
Miłośników zamków z pewnością zaciekawią ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie oraz świetnie zachowany, renesansowy zamek w Pieskowej Skale.
Ojcowski Park Narodowy zawsze stanowi świetny pomysł na krótki wypad za miasto (mówimy tu o Krakowiakach), majówkę czy weekend. Moc atrakcji i piękno przyrody stwarza niepowtarzalne warunki do wypoczynku i relaksu.
{module [646]}W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “Dolina Prądnika (Ojcowski Park Narodowy)″ autorstwa Jerzy Opioła opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0.