atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Rowerem po Jurze

Kmiecik Linda - .
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)
Dolina Prądnika

Jurajskie szlaki rowerowe rozwijają się z miesiąca na miesiąc. Teren ten staje się naprawdę [ju]rajskim dla miłośników turystyki z rowerami. Dla tych, którzy nie porywają się na najdłuższy, ale i najpopularniejszy Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd (o długości blisko 200 km), przygotowano krótsze szlaki, które pozwalają równie szczegółowo poznać ten piękny, naturalny obszar w samym sercu Polski.

{module [641]}

Wyprawy rowerowe po terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej wymagają jednak pewnego przygotowania kondycyjnego. Obszar bowiem jest praktycznie w całości wyżynny, co oznacza, że napotkamy tu wiele kilkusetmetrowych wzgórz, strome podjazdy oraz kamieniste podłoże. Mimo wszystko warto poćwiczyć parę tygodni w mieście, by potem móc zmierzyć się z tutejszymi bezdrożami, by dotknąć jedynych w swoim rodzaju wapiennych ostańców, zwiedzić ruiny zamków i grodów obronnych wtopionych w skały, czy po prostu pooddychać świeżym, jurajskim powietrzem. Wzdłuż szlaków rowerowych zobaczyć można też stare kościoły i pałace oraz podziwiać unikatowe piękno naturalnej, świetnie zachowanej przyrody tego regionu.

Czy wiesz, że...

Starania o ochronę przyrody Doliny Prądnika sięgają pocz. XIX w. i wiążą się z pierwszymi badaniami prowadzonymi na tym terenie. Odkryto tu wówczas wiele interesujących gatunków roślin i zwierząt oraz dokonano naukowej eksploracji jaskiń. Oprócz tego ojcowski krajobraz stał się tematem reportaży i wspomnień oraz natchnieniem dla wielu artystów i poetów. Piękno Doliny Prądnika, bogata flora i fauna, interesująca przeszłość archeologiczna skłaniały licznych przybyszów do objęcia ochroną tego zakątka ówczesnego Królestwa Kongresowego, nazywanego nawet "Polską Szwajcarią".

Wśród wielu szlaków rowerowych jury, najlepiej rozpocząć od tych o niskim lub średnim stopniu trudności. Kamieniste drogi i duże różnice poziomów sprawiają bowiem, że nawet jedynie 20-kilometrowa wyprawa trwa dwa razy więcej czasu niż podobnej długości odcinek na nizinach.

Trasy łatwiejsze są zwykle nastawione na walory poznawcze - krajobrazy, zwiedzanie ciekawych miejsc z możliwością przerwy na piknik czy inne atrakcje. Te ścieżki to zapewniona jazda na rowerze leśnymi i polnymi dróżkami, szlakami bez trudności technicznych lub z możliwością obejścia trudnego odcinka. Są to typowe wyjazdy rekreacyjne przeznaczone zarówno dla turystów – amatorów w przygodzie z rowerem, jak i tych bardziej doświadczonych rowerzystów.

Jura przygotowała jednak także trudniejsze wyzwania, dla cyklistów łaknących adrenaliny i wysiłku, nieco mniej nastawionych na zwiedzanie terenu. Szlaki te zdecydowanie wymagają dobrej techniki jazdy oraz perfekcyjnie przygotowanego sprzętu.

Dziś prezentujemy dwie przykładowe jurajskie trasy: jedną dla amatorów i jedną dla turystów z bagażem rowerowych doświadczeń.

Trasa dla amatorów: Mirów - Trzebniów - Bystrzanowice - Mzurów - Bobolice – Mirów
Co warto zobaczyć :ruiny zamku w Mirowie, ruiny strażnicy w Łutowcu, Góry Gorzkowskie, ruiny zamku w Bobolicach

Trasa dla doświadczonych rowerzystów: G. Zborów - Zagórze - Tomiszowice - Trzebniów - Mzurów - G. Zborów
Co warto zobaczyć: Skałki Kroczyckie, Góra Łysak, Mały Bukowiec, ruiny zamku w Bobolicach

{module [642]}

W artykule wykorzystano:

Tags: małopolskie jura krakowsko-częstochowska śląskie rower

Znajdź nas na Facebooku