Pieniński Przełom Dunajca
Pieniński Przełom Dunajca jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w skali Europy. Jest również jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Przełom rzeki Dunajec znajduje się w Pieninach Właściwych, pomiędzy takimi miejscowościami jak Sromowce Niżne a Szczawnica. Długość przełomu wynosi około 8 kilometrów. Na odcinku tym Dunajec tworzy liczne bardzo ostre zakola, różnica poziomów na trasie spływu wynosi około 36 metrów. Skalne ściany wznoszą się na wysokość do około 300 metrów. Zbudowane są one z wapieni pienińskich.
Pierwsze spływy przełomem Dunajca na tratwach flisackich organizowano już w XIX wieku. Wówczas były one atrakcją przeznaczoną dla gości zamków w Czorsztynie oraz w Niedzicy, a także dla kuracjuszy przebywających na leczeniu w Szczawnicy. Spływ można rozpocząć na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych i podążyć przez następne 18 kilometrów do Szczawnicy lub 23 kilometry do Krościenka. Organizatorem spływów jest Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich.
Spływy odbywają się na specjalnych tratwach flisackich. Tratwa taka składa się z pięciu czółen, które wykonane są z drewna. Są one ze sobą związane i wyścielone gałązkami świerka lub jedliny. Na jednej tratwie może płynąć 10 dorosłych osób lub 8 dorosłych osób i czworo dzieci. Dopiero kiedy jest „komplet”, rozpoczyna się spływ (lub po dodatkowej opłacie za 10 osób). Na miejscu można wypożyczyć kapok. Tratwy kierowane są przez flisaków przy pomocy żerdzi zwanych spryskami.
Czy wiesz, że...
Początki spływów sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Wtedy to pasażerami flisackich tratw byli najczęściej kuracjusze ze Szczawnicy oraz goście z zamków w Niedzicy i Czorsztynie.
Podążając przełomem Dunajca można podziwiać wyjątkowo malownicze widoki. Już na początku będziemy mijać słowacki cypel Upranek (po prawej stronie) oraz Macelową Górę (po lewej). Góra ta jest ścisłym rezerwatem przyrody, dlatego też nie prowadzą przez nią żadne szlaki turystyczne. Płynąc dalej będziemy oglądać kolejno szczyty Cisowca, Zamczyska, Flakow, Rabsztyna oraz Macelaka. Kiedy dopłyniemy do miejsca, gdzie rzeka rozdziela się na dwa koryta (mieści się tam wyspa o długości około 2 kilometrów), płyniemy prawym korytem i w ten sposób znajdujemy się po stronie słowackiej.
Mijamy przystań flisacką na Słowacji, dalej Góry Aksamitki wraz z grotami. Niebawem rzeka łączy się i wpłyniemy do miejscowości Sromowce Niżne. Możemy tu obejrzeć Czerwony Klasztor po stronie słowackiej, po jednej i po drugiej stronie rzeki znajdują się przystanie flisackie, przed nami cudowny widok na Trzy Korony. Właśnie tutaj rozpoczyna się „właściwy” przełom Dunajca, nurt jest szybszy, będziemy płynąć kolejnymi pętlami między wysokimi skałami. Miniemy Ostrą Skałę, Grabczychę Wyżną, Grabczychę Niżną, przewężenie Zbójnicki Skok, Świnią Skałę, opływamy Klejową Górę. Przed nami Siedmiu Mnichów, dalej Facimiech, Leniwe Ploso. W tym miejscu nurt jest już nieco spokojniejszy. Przed nami pojawią się niebawem Czerwona Skała, Czerteź oraz Czertezik.
Następnie możemy obejrzeć malownicze Wilczą Skałę, Głowę Cukru oraz Sokolicę. Po wpłynięciu na Bystry Prąd naszym oczom ukaże się Sama Jedna, dalej wpłyniemy na Loch, który jest najgłębszym miejscem przełomu. Zataczając łuk po raz kolejny, obejrzymy Hukową Skałę oraz Białą Skałę. Niebawem spływ skończy się, a my dotrzemy do Szczawnicy. Jak już było wspomniane, możemy płynąć dalej, do Krościenka, jeśli tylko mamy ochotę.
Spływy organizowane są codziennie od 1 kwietnia do 31 października (poza Bożym Ciałem oraz Wielkanocą). Spływ ze Sromowiec Wyżnych do Szczawnicy trwa około 2 godziny i 15 minut, zaś do Krościenka około 2 godziny i 45 minut (czas spływu może ulec zmianom w zależności od poziomu wody w rzece). Bilet normalny ze Sromowiec Wyżnych do Szczawnicy kosztuje 49zł (45zł spływ + 4zł wstęp na teren Pienińskiego Parku Narodowego), bilet ulgowy, który przysługuje dzieciom do 10. roku życia, kosztuje 24,50zł (22,50zł spływ + 2zł wstęp do PPN). Bilet normalny do Krościenka kosztuje 59zł, ulgowy 29,90zł.
* ceny aktualne na rok 2014, mogą ulec zmianom.
W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “Przełom Dunajca w Pieninach″ autorstwa Jerzy Opioła opublkowane na licencji GFDL.
Tags: małopolskie w górach Pieniny