atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Droga Pienińska

Piskorek Ewelina - .
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3 głosy)
Droga Pienińska

Droga Pienińska to niezwykle malowniczy i stosunkowo długi szlak turystyczny (zarówno pieszy jak i rowerowy) rozpoczynający się w Szczawnicy, prowadzący do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Szlak wyznaczony został po prawej stronie rzeki Dunajec. Podążając omawianym szlakiem można podziwiać jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w skali Europy – Przełom Dunajca. Droga Pienińska jest idealną propozycją na całodzienną wycieczkę.

Pierwszy odcinek Drogi Pienińskiej został wybudowany już w latach 1870-1875. Wówczas szlak wiódł do Leśnickiego Potoku, który jest prawym dopływem Dunajca. Inicjatorem budowy traktu był Józef Szalay, twórca szczawnickiego uzdrowiska. Po śmierci Szalaya budowa Drogi Pienińskiej kontynuowana była przez krakowską Akademię Umiejętności. Co ciekawe, pomimo tego, iż drogę w całości wybudowano po słowackiej stronie, koszty związane z jej budową zostały pokryte w całości przez Polskę. W roku 2007 droga zyskała na całej długości betonową nawierzchnię.

Droga Pienińska ma długość około 15 kilometrów. Trudno dokładnie oszacować czas przejścia, ale z pewnością należy przygotować się na około trzygodzinną bądź dłuższą pieszą wycieczkę. Przejazd na rowerze będzie znacznie szybszy, jednak ze względu na wprost przepiękne widoki, jakie będą się przez nami roztaczać, warto w kilku miejscach zatrzymać się na nieco dłużej i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Po Drodze Pienińskiej można poruszać się wyłącznie pieszo bądź rowerem, samochody nie mają tam wstępu. W wielu miejscach na szlaku przygotowane zostały dla turystów ławki oraz wiaty turystyczne, tablice informacyjne, jest również kilka źródełek ze źródlaną wodą.

Czy wiesz, że...

Droga jest zamknięta dla ruchu pojazdów samochodowych. Prowadzą nią szlaki turystyki pieszej i rowerowej. Efektowne widoki na przełomy Dunajca i spływające Dunajcem tratwy z turystami, szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią, gdy widoków nie przesłaniają ulistnione drzewa.

Droga Pienińska rozpoczyna się w Szczawnicy, przy przystani flisackiej. Mieszczą się tutaj zarówno parking, liczne punkty gastronomiczne, gdyby ktoś miał ochotę posilić się przed wycieczką, jak i wypożyczalnie rowerów. Można wypożyczyć przykładowo rower z fotelikiem lub specjalną przyczepką dla dziecka. Pierwszą bardzo interesującą skałą, jaką ujrzymy podążając Drogą Pienińską jest Kotuńka. Nie sposób jej nie zauważyć czy pomylić z jakąkolwiek inną, bowiem jest ogromna i wystaje... z wody! Z Kotuńką wiąże się legenda. Ponoć dawno, dawno temu, gdy diabeł przelatywał z ową skałą nad Dunajcem, aby zrzucić ją na Zamek Pieniński, nagle zapiał kogut i tak diabła wystraszył, że ten upuścił kamień do rzeki.

Dalej droga asfaltowa jest stosunkowo wąska, podążamy wzdłuż bocznej odnogi Dunajca. Niebawem możemy oglądać sporych rozmiarów wyspę porośniętą łęgiem wierzbowym. Mijamy przystań promową i wypożyczalnię kajaków. Po lewej stronie widoczna jest stroma ścieżka w górę. Prowadzi ona do schroniska PTTK „Orlica”. Możemy oglądać zbocza Bystrzyka, gdzie znajduje się kilka jaskiń oraz wybitną turnię o nazwie Biała Skała.

Nieco dalej warto zrobić przystanek i zajrzeć do Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego (wstęp jest darmowy). Zaraz naprzeciwko Pawilonu PPN znajduje się Hukowa Skała. Jest ona zbudowana z wapieni rogowcowych serii pienińskiej. Na urwiskach rośnie grupa reliktowych sosen. Podążając dalej wejdziemy do bardzo wąskiego wąwozu. Niedaleko stąd mieści się słowacki Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego oraz przystań flisacka.

Idąc dalej spostrzeżemy kolejne ciekawe skały jak Wylizana (po prawej stronie Leśnickiego Potoku), Sama Jedna (po lewej), Przechodni Wierch, Sokolica. Szczególnie ostatni szczyt jest wyjątkowo interesujący. Warto wybrać się na wycieczkę na Sokolicę, bowiem można z niej podziwiać wyjątkowo piękny i malowniczy widok na Przełom Dunajca. Następnie napotkamy po drodze Stuletnie Źródło, turnie zwane Siedmioma Mnichami, Facimiech, Zbójeckie Skały, Trzy Korony, Podskalnią Górę, Nową Górę. Już za chwilę dotrzemy do słowackiej miejscowości o nazwie Czerwony Klasztor.

W Czerwonym Klasztorze mieści się wspaniały kompleks klasztorny, który również posiada nazwę Czerwony Klasztor. Warto zatrzymać się tutaj i zwiedzić kompleks. Następnie możemy przejść na polską stronę poprzez kładkę dla pieszych. Znajdziemy się w miejscowości Sromowce Niżne. Po odpoczynku możemy powrócić do Szczawnicy Drogą Pienińską lub przykładowo zdecydować się na spływ na tratwie flisackiej Przełomem Dunajca (spływ trwa około 2 godziny 15 minut).

{module [646]}

W artykule wykorzystano:

Tags: małopolskie w górach Pieniny

Znajdź nas na Facebooku