atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Z rodziną w stolicy Tatr

Śliwa Anna - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Z rodziną w stolicy Tatr

Zakopane to bodaj najbardziej znana miejscowość w polskich górach. Rozwijający się prężnie od połowy XIX wieku ośrodek to z jednej strony prawdziwa legenda turystyki górskiej, z drugiej zaś miejsce, które wciąż przyciąga kolejnych turystów. Oferuje wszystko to, co urlopowiczowi do szczęścia potrzebne, wspaniałe górskie widoki, z górującym ponad miastem Giewontem, ogromną i różnorodną bazę noclegową i gastronomiczną oraz liczne atrakcje dodatkowe, pozwalające na atrakcyjne spędzenie czasu nawet osobom, które nie są wielkimi miłośnikami długich górskich wędrówek.

{module [640]}

Z racji swojego położenia góry są w Zakopanem zdecydowanie na pierwszym miejscu. Niektórzy traktują więc miasto jedynie jako bazę i przystanek w wędrówkach po szlakach. Jednak nie należy się od razu sugerować tym, że całodzienne wypady to jedyny sposób spędzania czasu. Znajdzie tu coś dla siebie także rodzina z dziećmi, które nie przywykły do pokonywania długich dystansów. Pobliskie tatrzańskie doliny takie jak Strążyska czy Kościeliska to wymarzone miejsca na kilkugodzinny spacer. Niemniej przyjemne może być pokonanie Drogi pod Reglami. Zaś jeśli ktoś nie chce się zbytnio zmęczyć, a mimo to tęskni do szerokich panoram to skorzystać może z kolejki linowo – terenowej na Gubałówkę lub linowej na Kasprowy Wierch. Obydwa punkty są z łatwością osiągalne nawet dla osób z dziecięcymi wózkami.

Często spotkać można głosy, że Zakopane nie ma zbyt wiele do zaoferowania w kwestii zabytków. To jednak nieprawda. Owszem, większość miasta stanowi nowa zabudowa, ale wystarczy się w nie zagłębić by znaleźć prawdziwe perełki. Ulica Kościeliska to skarbnica góralskiego budownictwa. Tradycyjne domy tworzą tu zwartą zabudowę. Wśród chałup dawnych rodzin góralskich wypatrzyć można domy w tak zwanym stylu zakopiańskich. Jednym z najpiękniejszych jego przykładów jest Willa Koliba. To dobre miejsce na spacer z dziećmi. W jego trakcie można też zajść do starego kościoła pamiętającego czasu księdza Stolarczyka i początków turystycznego Zakopanego oraz na leżący nieopodal Cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie znajduje się między innymi symboliczny grób Kornela Makuszyńskiego, twórcy postaci doskonale znanego najmłodszym Koziołka Matołka. Nieco dalej od centrum stoi natomiast przepiękna kaplica na Jaszczurówce, będąca kwintesencją stylu zakopiańskiego.

    • Zakopane

Czy wiesz, że...

Wypoczynek z dziećmi wymaga jednak także innych niż wycieczki i zwiedzanie sposobów spędzania wolnego czasu. Także pod tym względem Zakopane jest świetnie przygotowane . Furorę robi duży park wodny na Antałówkach, na Gubałówce znajdują się zjeżdżalnie grawitacyjne, dmuchańce i trampoliny do skakania, a na Wielkiej Równi Krupowej cały sezon działa wesołe miasteczko. Dużą popularnością cieszy się też możliwość zwiedzania Wielkiej Krokwi z wyjazdem na szczyt rozbiegu narciarskiego. Tu każdy może się przekonać, ze aby skakać na nartach potrzeba naprawdę piekielnej odwagi. Do tego dodać należy kina oraz przedstawienia i odbywające się niemal w każdy weekend festiwale i inne imprezy plenerowe. Nie brak także wypożyczalni rowerów czy miejsce, gdzie można bezpiecznie pojeździć na quadach. W takiej sytuacji pytanie „w co się bawić?” ma raczej charakter wyboru „co wybrać?”.

Stolica Tatr należy do najbardziej atrakcyjnych miejsc na urlop, także ten z dziećmi. W ofertach spędzania czasu można przebierać, podobnie jak w bazie noclegowej. Znajdziemy tu zarówno pokoje na wynajem, domki, rodzinne pensjonaty jak i większe ośrodki wypoczynkowe i hotele. Jednym słowem dla każdego coś miłego. A to wszystko w oszałamiającej scenerii najwyższych polskich gór i piętrzącego się na wyciągnięcie ręki Giewontu.

{module [646]}

Tags: małopolskie w górach Zakopane Tatry

Znajdź nas na Facebooku