atrakcje turystyczne - województwo opolskie

Poznali dzieje Ziemi i wygrali

TuWypoczniesz.pl.
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Dzieje ziemi

Wspieranie edukacji paleontologicznej i związanej z odkrywaniem przeszłości naszej planety to jeden z celów, jaki od lat przyświeca JuraParkowi w Krasiejowie. W ogólnopolskim konkursie ogłoszonym przez jego właściciela zwyciężyły Szkoła Podstawowa nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku. Te placówki otrzymają nagrody o łącznej wartości ponad 50 tysięcy złotych. To jednak nie jedyne aktywności społeczne, w jakie angażują się JuraParki.

Żeby zwyciężyć w konkursie należało odpowiedzieć na pytania merytoryczne związane z dziejami naszej planety, a także przygotować prace plastyczne bądź film video lub animację dotyczącą wizyty w JuraParku. Zadania dostosowano do grup wiekowych, gdyż uczestnicy startowali podzieleni na dwie kategorie – szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. – Generalnie wszystkie szkoły uczestniczące w konkursie wykazały się dużą wiedzą na temat dziejów życia na naszej planecie – mówi Monika Pękala z JuraParku. – Wbrew pozorom ewolucja i prehistoria to tematy, którymi żywo interesują się przedstawiciele młodego pokolenia.

    • Park
      Nauki
      i Rozrywki
      w Krasiejowie

    • ul. 1 Maja 10
      46-040 Krasiejów k. Opola
    • tel: +48 77 46 54 800,
    • www.juraparkkrasiejow.pl

Czy wiesz, że:

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie to największy w Europie park tematyczny. Na ponad 40 hektarach można odbyć wciągającą podróż w czasie, stając oko w oko z dinozaurami na terenie JuraParku oraz odkrywać dzieje naszych przodków w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Więcej informacji na temat jednej z największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny na www.juraparkkrasiejow.pl

Członkowie jury oprócz merytorycznych odpowiedzi na pytania, przy ocenie prac plastycznych i filmowych brali pod uwagę m.in. zgodność z tematem, pomysł, jakość wykonania, atrakcyjność prac i wrażenie estetyczne. To zdecydowało o przyznaniu I nagrody w kategorii szkół podstawowych „Siódemce” z Nowego Dworu Mazowieckiego. Uczniowie, którzy przygotowali prace, pod opieką Anny Dryblak, zaskoczyli ekspertów także podejściem do tematyki konkursu. W nagrodę Stowarzyszenie Delta, właściciel sieci JuraParków, ufunduje im pomoce edukacyjne o wartości 20.000 złotych. Z kolei pomoc naukową w postaci skamieniałości otrzyma Szkoła Podstawowa nr 2 w Rzeszowie za prace, które przygotowano pod kierunkiem Anny Ratowskiej. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych „wykręcił sobie” Zespół Szkół Ogólnokształcących Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Kluczborku na Opolszczyźnie. Praca filmowa uczniów, pod opieką Justyny Sochy oraz Jacka Tybury, łącząca elementy wideo i animacji, spowodowała jednogłośne przyznanie 30.000 złotych na doposażenie pracowni przyrodniczej w tej szkole. Z kolei Gimnazjum nr 1 w Jaworznie otrzymało wyróżnienie i nagrodę w postaci pomocy naukowej, którą jest wierna replika czaszki niedźwiedzia jaskiniowego, w skali 1:1.

Więcej nie tylko dla edukacji

Dbałość o popularyzację wiedzy o przeszłości naszej planety to jeden z głównych celów, jaki od lat przyświeca władzom JuraParku. Realizują go w różnorodnej formule – od specjalnych projektów skierowanych do szkół, poprzez wsparcie dla organizacji pozarządowych pracujących z dziećmi i młodzieżą o niższym statusie materialnym, czy podczas szerokich działań popularyzacyjnych, adresowanych nie tylko do miłośników przeszłości. – Szczególnie istotnym partnerem są dla nas placówki edukacyjne – mówi Piotr Lichota, prezes Stowarzyszenia Delta. – Z jednej strony to dla nas ważny odbiorca naszej oferty, którą koncentrujemy na edukacji poprzez zabawę, z drugiej to także partner, na rzecz którego pracujemy, pomagając urozmaicić proces dydaktyczny, z wykorzystaniem naszej wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów. To właśnie z potrzeb szkół zrodziły się niezwykle popularne dzisiaj warsztaty paleontologiczne.

W odpowiedzi na oczekiwania młodszych gości Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie przygotowuje także zmodyfikowaną ścieżkę zwiedzania w najmłodszym obiekcie – multimedialnym Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Wszystko po to, aby młody odbiorca mógł rozwijać nie tylko swoją wiedzę, ale też umiejętności przeżywając edukacyjną podróż chociażby w Krasiejowie. Bardzo ważnym partnerem są sami nauczyciele, dlatego z myślą o nich przygotowano specjalne schronisko, gdzie razem z grupą mogą w bardzo rozsądnej cenie skorzystać z noclegu w warunkach hostelowych.

– Obecnie rozpoczynamy także prace związane z przygotowaniem materiałów edukacyjnych, dostosowanych do podstawy programowej, które pomogą szkolnym wychowawcom w doskonaleniu własnego warsztatu i merytorycznym przygotowaniu klasowej wizyty w Krasiejowie – dodaje prezes Piotr Lichota. – Przy tym projekcie, podobnie jak przy naszych muzeach i projektach edukacyjnych, angażujemy specjalistów z różnych dziedzin – od merytorycznych, takich jak paleonotologia, biologia, fizyka, archeologia, czy historia – po te, które pomogą nam właściwie dostosować tworzony przekaz jak psychologia, pedagogika, nowe technologie, czy nawet marketing. W JuraParkach na naukę patrzymy przez pryzmat wiedzy i zabawy, dlatego organizacja konkursu dla szkół wpisuje się synergicznie w nasze kompleksowe działania wspierające edukację Polaków. W ich ramach finansujemy również projekty naukowe, których wyniki często potem prezentujemy w formie wystaw w naszych obiektach.

Więcej informacji na temat działalności edukacyjnej i informacje o najnowszych odkryciach paleontologicznych można znaleźć na stronie www.jurapark.pl

Źródło: InfoWire.pl

Tags: opolskie poza miastem

Znajdź nas na Facebooku