Perły Podkarpacia
Podkarpacie to region, który jak żaden inny jest o tyle atrakcyjny pod względem turystycznym, co niedoceniany. Większość osób nie ma wprawdzie problemów z umiejscowieniem tu Bieszczadów, jednak inne walory umykają uwadze. Całkowicie niesłusznie bo Podkarpacie to prawdziwa kopalnia skarbów, zarówno pod względem krajobrazowym jak i krajoznawczym.
Położone w południowo – wschodnim zakątku Polski województwo ma wszelkie predyspozycje by przyciągać turystów. Znajdziemy tu zarówno piękne, nieskażone krajobrazy, liczne ciekawe zabytki, a także doskonałe warunki noclegowe. Choć nie ma tu wielkich hoteli znanych sieci, to z powodzeniem rekompensują ten brak rodzinne pensjonaty czy gospodarstwa turystyczne, które oprócz pokoi oferują pyszne domowe jedzenie, a w menu często znaleźć można dania kuchni regionalnej. Podkarpacie to także bogaty system szlaków turystycznych, pieszych, rowerowych, konnych, a zimą także narciarskich. Nie brakuje możliwości zwiedzania tematycznego, a poprawiająca się z roku na rok infrastruktura drogowa sprzyja docieraniu do najdalszych zakątków nawet osobom, które niechętnie rozstają się ze swoimi czterema kółkami.
Czy wiesz, że...
Jezioro Solińskie jest największym polskim sztucznym zbiornikiem pod względem ilości wody, a piątym pod względem powierzchni. Natomiast zapora jest najwyższą zaporą wodną w kraju (82 m). Do jej budowy zużyto tyle betonu, że wystarczyłoby na otoczenie całej granicy polskiej murem szerokim i wysokim na 1 m.
Województwo Podkarpackie słynie przede wszystkim z pięknych górskich krajobrazów. To tu znajdują się Bieszczady, uważane za najdziksze góry w Polsce. Ich odsłonięte grzbiety zapewniają wspaniałe widoki, które przy dobrej pogodzie sięgają po Tatry, a nawet góry północnej Rumunii. To nie żarty. Przy odpowiedniej widoczności można stąd zobaczyć odległego o ponad 200 kilometrów Pietrosa Marmaroskiego. Po górskich wędrówkach, które zaprowadzić mogą między innymi na Tarnicę, Połoniny Wetlińską i Caryńską, Rawki czy do źródeł Sanu zrelaksować się można nad bieszczadzkim morzem czyli Jeziorem Solińskim. Jego okolice także obfitują w piękne widoki, a dodatkowo można tu popływać kajakiem, łodzią, rowerem wodnym czy statkiem wycieczkowym lub wypocząć na plaży.
Niewiele osób przyjeżdżających w Bieszczady zdaje sobie sprawę, że te puste i dzikie tereny zamieszkiwali do II wojny światowej ruscy górale. O ich nieistniejącym już świecie przypominają ocalałe cerkwie, które podziwiać można podróżując Szlakiem Ikon oraz gromadzące zabytki kultury materialnej Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Także podczas wycieczek natknąć się można na pozostałości wsi – cmentarze, przydrożne krzyże czy podmurówki domów i piwnic. Im dalej na północ tym więcej spotkać można zabytków kultury polskiej, w tym drewniane kościoły, z których dwa, w Haczowie i Bliznem wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto dodać, że w 2013 roku trafiły na nią także cztery podkarpackie cerkwie drewniane.
Podkarpacie ma także sporo do zaoferowania wielbicielom militariów. Wiedzie tędy Szlak Frontu Wschodniego I wojny światowej, w okolicach Dukli obejrzeć można pole potężnej bitwy pancernej z 1944 roku. Jednak tym, co przyciąga zdecydowanie najwięcej zwiedzających jest Twierdza Przemyśl, która w początkach XX wieku ustępowała jedynie Verdun i Antwerpii. Dziś zniszczone forty poddawane są gruntowej renowacji i wiele z nich można zwiedzać. Zlokalizowano tu prywatne muzea, a obiekty połączone zostały szlakiem rowerowym.
Mówiąc o podkarpackich perłach nie sposób nie wspomnieć o tutejszych zamkach, dworach i rezydencjach. Najbardziej znaną jest niewątpliwie łańcucki zespół zamkowo – parkowy, gdzie podziwiać można całe założenie rezydencjonalne Lubomirskich i Potockich. Otoczony parkiem zamek kryje wspaniałe wnętrza, w dawnych stajniach znajduje się zaś największa w Europie kolekcja powozów. Jednak nie tylko Łańcut przyciąga uwagę. Nieopodal Krosna, które samo w sobie warte jest poznania ze względu na tradycje związane z wyrobem szkła wznosi się zamek Kamieniec, na historii którego Aleksander Fredro oparł się pisząc „Zemstę”. Zwiedzając to miejsce koniecznie trzeba wybrać się do leżącego w pobliżu rezerwatu Prządki, by zobaczyć fantazyjne formy skalne.
Choć dziś Podkarpacie to jeden z peryferyjnych regionów Polski warto zwrócić uwagę na miejsca, które świadczą o jego wcześniejszym znaczeniu. Pod Jasłem znajduje się otwarty niedawno skansen archeologiczny Karpacka Troja. Odkrycie tutejszego grodziska archeolodzy porównują do odsłonięcia pozostałości Biskupina. Całkiem inny wymiar ma muzeum w Bóbrce koło Krosna, które znajduje się w miejscu, gdzie uruchomiono pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.
Podróżowanie przez Podkarpacie to niekończące się pasmo większych i mniejszych odkryć. Krajobrazów, zabytków, ciekawych miejsc. Znaleźć tu można prawdziwe perły, które na długo pozostają w pamięci.
{module [646]}Tags: Bieszczady podkarpackie