atrakcje turystyczne - województwo podkarpackie

Przez Sanok w dawne czasy – o największym skansenie w Polsce

Ścieranka Emilia - .
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 głos)
Skansen w Sanoku

Wyprawę w Bieszczady warto zacząć od 700-letniego miasta Sanok. To właśnie tam znajduje się jeden z największych skansenów w Europie i w Polsce pod względem powierzchni oraz ilości zgromadzonych obiektów – Muzeum Budownictwa Ludowego. To dobra propozycja dla pasjonatów historii, a także całej rodziny.

{module [641]}

Wraz z wejściem na teren skansenu przenosimy się w dawne czasy. Cały teren Muzeum podzielony jest na poszczególne części regionalne, gdzie prezentowana jest kultura oraz architektura charakterystyczna dla poszczególnych grup etnograficznych zamieszkujących Bieszczady. Są to sektory Pogórzan (polskich rolników z centralnej części Podkarpacia), Dolinian (polsko-ruskiej ludności z obszarów Sanoka i Leska), Łemków (rusko-wołoskich mieszkańców południowych stron, do dziś uznanych w Polsce jako mniejszość etniczna) i Bojków (górali Karpat Wschodnich). W każdej części poświęconej tym grupom znajdziemy repliki ich dawnych domostw (a w nich meble, obrazy i przedmioty codziennego użytku), świątyń i innych obiektów charakterystycznych dla prezentowanej kultury. Warto zajrzeć do niektórych zagród, gdzie dzieci z radością znajdą odpoczywającego konika lub przeżuwającą trawę kozę.

Czy wiesz, że...

Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).

Oprócz sekcji etnograficznych na terenie Muzeum udostępniona jest także ekspozycja, która będzie gratką dla każdego miłośnika techniki – jest to tzw. sektor przemysłowy. Mało kto wie, że to właśnie te obszary południowego Podkarpacia były pierwszym ośrodkiem górnictwa naftowego na świecie. Temu właśnie poświęcona jest ta część skansenu. Znajdują się tu w większości maszyny z pierwszej połowy XX w. służące do prac wydobywczych.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

skansen-w-sanok

skansen-w-sanok

skansen-w-sanok

Więcej zdjęć w galerii: Skansen w Sanoku

W wrześniu 2011 roku otwarto nową, tym razem miejską sekcję skansenu, a mianowicie Galicyjski Rynek. Znajdują się tu repliki obiektów z poszczególnych obszarów miejskich Podkarpacia, które idealnie oddają charakter galicyjskich miejscowości z przełomu XIX i XX w. Każda zabudowa została wyposażona w odpowiednie sprzęty charakterystyczne dla profesji, jaką trudnił się właściciel. Ale to nie wszystko. W zależności od dnia i pory zwiedzania skansenu, na rynku możemy spotkać rzemieślników, u których będzie można zakupić drobne pamiątki lub zobaczyć jak wykonują oni swą sztukę. Ciekawostką jest to, że na terenie Galicyjskiego Rynku kręcono także filmy, m.in. Syberiada Polska.

Jednak to nie koniec atrakcji. Na terenie Muzeum organizowane są imprezy muzyczne, festiwale rękodzieła, rzemieślnictwa, a także regionalnych smaków. Najpopularniejsze to Jarmark Folklorystyczny i Eurofolk. Oprócz tego można zobaczyć tu wystawy takie jak Szkoła w przeszłości, od połowy XIX wieku do 1944 roku czy Ikona karpacka. Jeśli zaś organizujemy wycieczkę szkolną, warto zobaczyć atrakcyjną ofertę edukacyjną, w której znajdziemy m. in. lekcje o dawnych zwyczajach świątecznych w zależności od pory roku, warsztaty artystyczne lub nawet kulinarne.

Ze względu na ogrom atrakcji jaki proponuje nam Muzeum, warto zwiedzać jego teren z przewodnikiem, który objaśni i często też zaprezentuje, jak wyglądały poszczególne czynności wykonywane przez dawnych mieszkańców oraz opowie nam o ich życiu.

Muzeum usytuowane jest nad Sanem, a dojazd do niego z centrum Sanoka zajmuje ok. 5 minut. Droga do skansenu jest dobrze oznakowana, a przy samym wejściu można skorzystać z parkingu. Niedaleko wejścia znajdują się stoiska z pamiątkami a także bar, w którym można odpocząć po pełnym wrażeń zwiedzaniu.

{module [648]}

W artykule wykorzystano:

Tags: Bieszczady w mieście podkarpackie

Znajdź nas na Facebooku