atrakcje turystyczne - województwo podkarpackie

Ciuchcią przez Bieszczady

Ścieranka Emilia - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Ciuchcią przez Bieszczady

Bieszczady to góry dzikie i nie do końca jeszcze w pełni odkryte. W niektóre miejsca nie da się dojechać samochodem, rowerem a nawet trudno dojść pieszo. Jednak to nic straconego, ponieważ zrekompensować nam to może około stuletnia Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej. Tak więc spakujcie kanapki i weźcie wodę. Uwaga, odjazd!

To najsłynniejsza ciuchcia w Bieszczadach. Aby rozpocząć podróż koleją wśród gór, trzeba udać się na stację Majdan niedaleko Cisnej. Tam właśnie znajduje się główna stacja naszej kolejki wąskotorowej. Wagoniki i nawet budynek stacji zachowały swój zabytkowy charakter. Główna dostępna trasa to 11-kilometrowy odcinek Majdan-Przysłup. Po drodze czekają nas przystanki Cisna i Dołżyca, podczas których możemy zdecydować się na pieszą wędrówkę. Inna trasa prowadzi z Majdanu do Balnicy. Oprócz tego istnieje oferta specjalna, w której zaproponowane są przejażdżki parowozem lub drezyną. Istnieje również możliwość zorganizowania przejazdu na zamówienie dla klientów indywidualnych.

Czy wiesz, że...

Kolejka jest czynna w sezonie letnim (od maja do październka) i zimowym (w okres ferii szkolnych). Warto wcześniej sprawdzić rozkład jazdy, gdyż ciuchcia rusza w trasę tylko kilka razy podczas dnia. Jeśli zatem chcecie poczuć się jak w podróży na koniec świata, zobaczyć unikalne widoki dzikiej natury i przenieść się w dawne czasy to zarezerwujcie sobie kilka godzin podczas dnia i wybierzcie się w niezapomnianą przejażdżkę.

Bieszczadzka ciuchcia jest dobrą propozycją dla amatorów podróży i starszych rodzajów transportów. Jednak wielką frajdę sprawi także najmłodszym podróżnikom. Kolejną zaletą jest to, że podczas przejażdżki mamy bezpośredni kontakt z naturą – czujemy wiatr we włosach, a piękne widoki mamy na wyciągnięcie ręki. Oprócz tego działające kolejki wąskotorowe w Polsce są już rzadkością, przez co przeżycie to jest naprawdę niepowtarzalne. Mało brakowało, a i naszą ciuchcię spotkałby podobny los, który podzieliły stare środki transportu tego typu. W dawnych czasach bieszczadzka ciuchcia służyła do celów czysto ekonomicznych, a mianowicie pomagała w transporcie drewna. Po wybudowaniu drogi asfaltowej niedaleko trasy kolejki, jej utrzymanie przestało być opłacalne. Na szczęście dzięki działaniom Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Cisnej turyści mogą teraz cieszyć się tą szczególną atrakcją.

{module [647]}

W artykule wykorzystano:

Tags: Bieszczady w górach podkarpackie leski Cisna

Znajdź nas na Facebooku