atrakcje turystyczne - województwo podkarpackie

Renesans, ikony i mroczny Beksiński. Zamek królewski w Sanoku

Ścieranka Emilia - .
4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (1 głos)
Renesans, ikony i mroczny Beksiński. Zamek królewski w Sanoku

Kiedyś była to rezydencja królewska, stanowiąca oprawę królowej Bony. Dzisiaj mieści się tu Muzeum Historyczne w Sanoku. Jeśli ktokolwiek z was lubi historię bądź sztukę, musi koniecznie odwiedzić Górę Zamkową, na której mieści się renesansowy Zamek Królewski.

Tak jak wspomniano, obecnie na terenie zamku ma swoje miejsce Muzeum Historyczne i dzięki temu możemy podziwiać wystawy o różnorodnej tematyce. Na najniższej kondygnacji znajduje się ekspozycja militariów – zbrojownia, pamiątki po 2. Pułku Strzelców Podhalańskich i po II Wojnie Światowej. Do jej obszaru należy również niewielki zachowany jeszcze z oryginalnymi murami schron obserwacyjny.

Czy wiesz, że...

Ekspozycja praca Zdzisława Beksińskiego w salach sanockiego zamku jest jedynym tak szerokim pokazem twórczości artysty. W dużym procencie jest to wystawa autorska – tak jak kolekcja sanocka ma charakter autorski.Prawie wszystkie znajdujące się w zbiorach Muzeum Historycznego dzieła, artysta wybierał jako najważniejsze w swoim dorobku, chcąc by w tym muzeum najlepiej go prezentowały. Pod koniec życia, Artysta przekazał w depozyt obrazy i rysunki z ostatnich lat, uzupełniając kolekcję znowu o dzieła wskazane jako ważne w jego dorobku.

W dalszej części trasy zwiedzania mamy już kontakt ze sztuką. Na początek wystawa Ceramiki Pokuckiej, pochodzącej z obszarów Wschodnich Karpat, dziś leżących na terenach Ukrainy. Kolekcja muzeum liczy ponad 500 eksponatów, co czyni ją największym tego typu zbiorem w Polsce. Tematem kolejnej ekspozycji jest 220 dzieł artystów polskich i zagranicznych pochodzących z XX wieku. Spotkamy się tu z różnorodnością stylu i formy, począwszy od postimpresjonizmu aż do abstrakcjonizmu. Znajdziemy tu takie nazwiska jak Olga Boznańska, Tadeusz Makowski czy Józef Pankiewicz. Prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Na kolejnych kondygnacjach naszym oczom ukaże się wystawa portretów z okresu XVII-XIX wieku. Bohaterami portretów były głownie osoby związane z ziemią sanocką, lecz oprócz tego znajdziemy tam kilka wizerunków Jana III Sobieskiego.

Osobną część zamku stanowią ekspozycje związane ze sztuką sakralną. Pierwsza z nich prezentuje eksponaty pochodzące ze starych kościołów i kapliczek diecezji przemyskiej z okresu XV-XIX wieku. Najstarszym zabytkiem jest chrzcielnica licząca ponad pół tysiąca lat z 2. połowy XV wieku. Jednak prawdziwą atrakcją dla amatorów sztuki sakralnej będzie najpiękniejsza kolekcja sztuki cerkiewnej, w której najstarszy eksponat pochodzi z XII wieku! Znajdziemy tu wszystko: ikony, chorągwie i przedmioty liturgiczne pochodzące często z już nieistniejących miejscowości z terenów południowo-wschodniej Polski i Ukrainy.

Jednak dla mieszkańców Sanoka muzeum kojarzy się przede wszystkim z postacią, która jest ściśle związana z tym miastem. Jest nią Zdzisław Beksiński, jeden z najbardziej intrygujących artystów współczesnych na świecie. Galeria liczy około 600 jego prac, zarówno obrazów, grafik jak i fotografii. Oprócz tego jedna z sal wiernie odzwierciedla jego pracownię, gdzie możemy odkryć intymny świat artysty. Galeria Beksińskiego jednych będzie przerażać, a drugich fascynować, lecz jedno jest pewne – nie przejdziecie przez nią obojętnie. Dla miłośników surrealizmu i osób lubiących rozgryzać wszelką symbolikę to miejsce będzie idealne.

Góra Zamkowa to nie tylko historia, ale i piękne widoki. Ze wzgórza rozciąga się przepiękna panorama na Sanok i rzekę San. Z tego punktu można też dostrzec inną unikatową atrakcję miasta, a mianowicie największy skansen w Polsce – Muzeum Budownictwa Ludowego.

{module [648]}

Tags: Bieszczady w mieście podkarpackie Sanok

Znajdź nas na Facebooku