Rymanów Zdrój wodą płynący
W województwie podkarpackim nad rzeką Tabor mieści się uzdrowiskowa wieś Rymanów-Zdrój. Miejsce na tyle wyjątkowe, że okoliczni mieszkańcy a także ich dalsi sąsiedzi z gminy czy powiatu odwiedzają je w pewnym celu. Otóż w tej małej miejscowości swoje źródełka mają lecznicze wody.
Zostały odkryte przez przypadek w XIX wieku. Pewnego dnia właścicielka Rymanowa wybrała się na spacer wraz ze swoimi dziećmi. Podczas tej przechadzki jeden z jej synków odkrył małe źródełko. Tak zaczęła się kariera tej wsi jako miejsca o wyjątkowych właściwościach. Szybko zyskało miano uzdrowiska. Woda, która znajduje tu ujście z głębi ziemi jest bogata w takie składniki jak jod czy żelazo. Z biegiem czasu powstawały tu sanatoria. Miejsce to stało się modne, w szczególności dla wyższych stref i dostojników - Rymanów-Zdrój uwielbiał arcyksiążę Albert, stryj cesarza Franciszka Józefa. Mimo nieprzychylności losu (I i II wojna światowa) uzdrowisko przetrwało i nie straciło na wartości. Przebywali tu słynni kuracjusze tacy jak Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Kornel Makuszyński. Dzisiaj wieś Rymanów-Zdrój nadal zachwyca urokiem.
{module [641]}Czy wiesz, że...
Wśród kuracjuszy nie brakowało licznych dostojników, między innymi bawił w Rymanowie-Zdroju arcyksiążę Albrecht, stryj cesarza Franciszka Józefa. Leczył się tutaj również Stanisław Wyspiański, a także kompozytor Ludomir Różycki.
W pierwszym dziesięcioleciu XX w. Rymanów-Zdrój nie ustępował swoim wyposażeniem, ani frekwencją innym krajowym uzdrowiskom. Latem 1901 i 1903 przebywał tu wraz z rodziną Stanisław Wyspiański i pozostawił trwały ślad pobytu w pisanych tu, a także w Krakowie wierszach.
Przede wszystkim warto tu odwiedzić to, z czego Rymanów zasłynął, a mianowicie spróbować tutejszej wody w Pijalni Wód. Można tu zobaczyć jej źródła, z których wybija. Z proponowanych wód polecamy spróbować Celestynki, która jest najbardziej znana w tej części Podkarpacia. Gazowana i odpowiednio schłodzona rewelacyjnie orzeźwia w upalne dni. Można ją również zakupić w butelkach. Jednak to nie wszystkie źródła, które możemy w Rymanowie znaleźć. Na obrzeżach miejscowości wśród lasów znajdziemy krany, z których płynie czysta źródlana woda. Stąd czerpią ją okoliczni i dalsi mieszkańcy. Chętnych jest tyle, że często (w szczególności w sezonie letnim) zobaczyć możemy kolejki osób czekających cierpliwie, aby napełnić swoje baniaki. Woda z Rymanowa jest tu znana praktycznie wszystkim.
Rymanów-Zdrój posiada bogatą ofertę jeśli chodzi o pobyty w sanatoriach i lecznictwo ogólnie pojęte. Odnajdziemy tu specjalne oddziały rehabilitacji, także te dla dzieci. Oprócz typowej oferty medycznej organizowane są tu turnusy rehabilitacyjne dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, które łączą leczenie wraz z wypoczynkiem, zwykłe pobyty wypoczynkowe, w czasie których oferowany jest jeden zabieg inhalacji dziennie, a także zielone szkoły, obozy, wycieczki, kursy i szkolenia.
Wyjątkowym obiektem na terenie Rymanowa jest Kasztanowy Dwór. To stylowo urządzony obiekt mieszczący się niedaleko Parku Zdrojowego, oferujący noclegi dla kuracjuszy. Koszt pobytu weekendowego dla 2 osób w standardowym pokoju to 300 zł wraz z 15% rabatem na zabiegi w uzdrowisku. Sam wybór zabiegów w kurorcie jest niezwykle szeroki. Znajdziemy tu ponad 50 różnych ich rodzajów, a wśród nich m.in. krioterapię, magnetoterapię czy masaż klasyczny.
{module [647]}W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “Pijalnia wód mineralnych i fontanna w Rymanowie-Zdroju.″ autorstwa APN-PL opublikowane na licencji GFDL.
Tags: atrakcje podkarpackie uzdrowisko