atrakcje turystyczne - województwo pomorskie

Niech zauroczy Cię magia podwodnego świata – Akwarium Gdyńskie

Czyżykowska Iwona - .
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2 głosy)

Trójmiasto to miejsce, gdzie nie sposób się nudzić. Atrakcji dla turystów jest naprawdę dużo. Jednak będąc tak blisko morza warto skupić się na tym, co ono oferuje. W Gdyni najlepiej udać się w stronę Skweru Kościuszki. To właśnie tam poznamy historię Morza Bałtyckiego, całego regionu, ale i odbędziemy niesamowitą podróż do magicznego świata pełnego ferii nieziemskich barw i niesamowitych istot.

Idąc wzdłuż Nabrzeża Prezydenta, w kierunku alei Jana Pawła II z daleka zobaczymy ogromny budynek na tle morza. To właśnie miejsce, w którym można zobaczyć jak wygląda podwodny świat – Akwarium Gdyńskie.

Wchodząc do budynku, wkraczamy do innego, zaczarowanego świata. Akwarium składa się z kilku poziomów. Zwiedzanie zaczynamy od położonej najwyżej Sali Bałtyckiej, gdzie dowiemy się nieco więcej o Morzu Bałtyckim. Na środku pomieszczenia jest interaktywna makieta przedstawiająca basen morza. Zaznaczone są na niej największe porty, rzeki oraz najgłębsze punkty Bałtyku. Ciekawostką są największe okazy ryb, jakie udało złowić się w Morzu Bałtyckim. Jedną z największych jest włócznik o długości 209 cm.

Czy wiesz, że...

Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.

Ponadto dla ciekawych biologii morza, a przede wszystkim dla młodych odkrywców, Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Na zajęciach można zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska.

Niezwykłe usytuowanie i duża przestrzeń wewnętrzna budynku umożliwia organizację wystaw w Galerii, a także imprez dla najmłodszych, np. Mikołajki czy ferie.

Poziom II to kolejna sala dydaktyczna, gdzie przedstawione są okazy flory i fauny morskiej w postaci eksponatów muzealnych. Na ścianach można zobaczyć ekspozycje związane z prowadzeniem badań morskich. Na tym piętrze przestawione są także dioramy zwierząt i roślinności raf koralowych, lasów mangrowych, Morza Sargasowego i Antarktydy. Pomiędzy piętrami jest diorama pokazująca jak ewoluowało życie morskie przez tysiące lat.

Kolejne dwa poziomy (I piętro i parter) to akwaria pełne wodnych stworzeń. Poziom I to ryby morskie. Oczywiście największe wrażenie na dużych i małych zwiedzających robią bajecznie kolorowe okazy pochodzące z raf koralowych oraz mórz tropikalnych. Uwagę przykuwają tutaj między innymi skrzydlice, błazenki (popularne rybki z bajki „Gdzie jest Nemo”), a także koniki morskie. Zachwycają również zwierzęta przypominające nam o tym, jak potężna jest natura i jak długo trwa ewolucja. W jednym z akwariów żyją skrzypłocze. Gatunek ten pamięta jeszcze czasy dinozaurów.

W Sali Morskiej możemy zobaczyć też gatunki z Morza Bałtyckiego oraz ryby dwuśrodowiskowe – między innymi dorsze, jesiotry czy stornie. Prawdziwą gratką jest możliwość pogłaskania tych ryb w Sali Mokrej, która w sezonie jest otwarta dla wszystkich zwiedzających. Poza sezonem odbywają się w niej zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Ostatni poziom to roślinność i zwierzęta wód słodkich. Cztery ogromne zbiorniki zamieszkują zwierzęta z Ameryki Południowej, Australii, Afryki Wschodniej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Największe zainteresowanie wzbudzają tutaj bezsprzecznie piranie oraz olbrzymie anakondy. Nie mniejsze zaciekawienie wzbudzają płaszczki obrotowe oraz węgorze elektryczne. Te ostatnie potrafią wytworzyć pole elektryczne o napięciu do 600 V i natężeniu 1 Ampera, które może zabić człowieka.

Po skończonym zwiedzaniu możemy kupić jeszcze pamiątki w sklepiku, znajdującym się w budynku, a później pozostaje już tylko powrót do szarego świata na zewnątrz.

Tags: w mieście pomorskie Gdynia Trójmiasto

Znajdź nas na Facebooku