Fokarium na Helu
Półwysep Helski kojarzy się głównie z miejscowościami turystycznymi: Chałupami, Jastarnią i Juratą. Jednak są tu też miejsca, gdzie poznamy lepiej historię regionu oraz morską faunę. Jednym z tych miejsc jest położone w Helu Fokarium.
Czy wiesz, że...
Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego nie jest ogrodem zoologicznym ani cyrkiem z tresowanymi zwierzętami! Celem jego powstania nie było też stworzenie turystycznej atrakcji lecz miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy. Nie jest fokarium również przedsięwzięciem komercyjnym. Opłaty za wstęp służą wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury ośrodka oraz realizacji celu jego działalności.
Fokarium na Helu to część Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W związku z tym, nie jest to miejsce, gdzie możemy liczyć na pokazy tresury zwierząt i tym podobne przedstawienia. Jednak wizyta tutaj to coś więcej niż tylko okazja do popatrzenia na foki.
Placówka, od momentu powstania w 1992 roku przyczynia się do ochrony fok żyjących w Morzu Bałtyckim i pełni rolę ośrodka naukowo edukacyjnego. Przy obiekcie działa ośrodek ratowania fok, gdzie powinno się zgłaszać przypadki odnalezienia zranionych lub spłoszonych zwierząt. Dzięki temu w czasie wizyty możemy dowiedzieć się bardzo dużo o życiu fok, a także o tym, w jaki sposób postępować, gdy spotkamy to zwierzę na plaży. Prowadzone są też prelekcje dotyczące zagadnień związanych z ekologią morza.
Jeśli do fokarium wybieramy się z dziećmi, to najlepiej udać się tam, w porze karmienia fok, które połączone jest ze specjalnymi prelekcjami mającymi edukacyjny charakter. Poza sezonem są dwa karmienia. W sezonie letnim jest jedno dodatkowe bez prelekcji. Trzeba jednak pamiętać, że w tym czasie jest wielu chętnych do zobaczenia zwierząt. Dlatego warto rozważyć wejście poza porą karmienia. Szczególnie, jeśli jesteśmy z małymi dziećmi. Mogą one być bardzo znużone czekaniem i późniejsze spotkanie z fokami nie sprawi im tyle radości.
Przy fokarium działa również muzeum, w którym dowiemy się więcej na temat ssaków żyjących w Morzu Bałtyckim. Szczególnie ciekawa jest wystawa pokazująca, co badacze znajdowali w żołądkach uratowanych fok.
Po wyjściu z Fokarium można zajść do sklepiku, w którym są pamiątki z wizerunkami foki i morświna – pluszaki, pocztówki, breloki i wiele innych. Dochód ze sprzedaży tych pamiątek przekazywany jest na wsparcie badań oraz ochronę ssaków mieszkających w Bałtyku.
Tags: nad morzem pomorskie Hel