Jeśli widziałeś świat, a nie widziałeś Wdzydz, to nie widziałeś nic
Takie właśnie hasło promuje już od wielu lat jeden z ciekawszych obiektów muzealnych w naszym kraju. Mowa tutaj o Muzeum – Kaszubki Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich, które mieści się we Wdzydzach Kiszewskich. Niewielkiej miejscowości położonej malowniczo w otoczeniu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jeziora Gołuń.
Muzeum – Kaszubki Park Etnograficzny to najstarszy skansen w Polsce. Założyli je Izydor i Teodora Gulgowscy w 1906 r. Na początku muzeum mieściło się w jednej chałupie, którą odkupili od Michała Hinca. To właśnie w niej gromadzili różnego rodzaju sprzęty domowe i gospodarskie, a także ceramikę czy malowane na szkle obrazy. W kolekcji znalazły się również haftowane złotymi nićmi czepce. Niestety w 1932 r. ta zabytkowa, XVIII wieczna chata spłonęła. Jednak już po paru latach odbudowano ją, a obok pojawiły się nowe obiekty przenoszone z różnych regionów Kaszub i Kociewia. Obecnie na 22 ha powierzchni zwiedzać można zagrody chłopskie, szlacheckie, szkolne, a także wiatraki przeniesione z takich miejscowości jak Luzina, Borska czy Skorzewa. Dużą atrakcją jest także tartak ze Staniszczewa.
Czy wiesz, że...
Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.
Pasja, z jaką pracowali Golgowscy pozwoliła nie tylko na stworzenie wyjątkowego miejsca, w którym zatrzymała się historia, ale i na rozwój miejscowości Wdzydze Kiszewskie i jej okolicy. Ich działalność przyczyniła się również do popularyzacji miejscowego rękodzieła – wyjątkowych plecionek oraz pięknych haftów.
Wchodząc do każdego z obiektów na terenie Muzeum dosłownie przenosimy się w czasie. Każda z chat została wyposażona w oryginalne sprzęty, dzięki czemu możemy dowiedzieć się jak wyglądało dawniej życie w regionie.
Warto wybrać się tutaj w czasie, gdy organizowane są pokazy folklorystyczne, gdyż pozwala to jeszcze lepiej poznać tutejszą kulturę.
W Muzeum organizowane są również lekcje w ramach programu edukacyjnego. Co ciekawe mogą w nich uczestniczyć grupy zorganizowane, ale i osoby zwiedzające muzeum indywidualnie.
W czasie wizyty skansenie, która trwa około 3,5 godziny każdy może spróbować swoich sił w ucieraniu tabaki, maglowaniu, mieleniu żyta, a także pracach kowalskich. Z kolei dla dzieci – tych małych i tych nieco starszych prowadzone są animacje, w czasie których maluchy mogą pobawić się jak ich rówieśnicy z dawnych lat.
Tags: poza miastem pomorskie Kaszuby