Kaskada Soły: cztery malownicze zalewy wzdłuż biegu Soły
Soła w całej swej okazałości jest pierwszy dużym prawobrzeżnym dopływem Wisły, niestety o wielkiej sile powodziowej. Te uwarunkowania przyczyniły się do bardzo dużej ingerencji człowieka w jej bieg, ale i wykorzystania jej potencjału.
Obszar wzdłuż tej pierwszej w Polsce pełnej kaskady zbudowanej wg zasad najbardziej efektywnego kompleksowego wykorzystania zasobów wodnych charakteryzuje się również niezwykłymi walorami turystycznymi, zachęcającymi do rekreacji i wypoczynku. Warto rozpocząć podziwianie dzieła dokończonego przez samą przyrodę od miejscowości Porąbka. Z drogi „krakowskiej” nr 52 skręcić należy bezpośrednio w drogę 948, która wiję się samym brzegiem Jezior. Z Kobiernic, w których zaczynamy podróż drogą 948 do Porąbki jest zaledwie 5 km, gdzie wjeżdżamy wręcz na majestatycznie prezentująca się zaporę, zaprojektowaną przez samego Gabriela Narutowicza, pierwszego Prezydenta odrodzonej Rzeczypospolitej. Całość przedsięwzięcia została wspaniale wkomponowana w krajobraz i jest wręcz ozdobą tego odcinka Soły.
Czy wiesz, że...
Częste powodzie powodujące duże szkody (szczególnie ta z 1958, która spowodowała zalanie centrum Żywca), spowodowały konieczność wybudowania zespołu zapór na rzece Sole w celu jej ujarzmienia. Zespół ten nazwano Kaskadą Soły. Kaskada składa się z czterech zbiorników wodnych, trzech utworzonych na rzece – są to: Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie i Jezioro Czanieckie oraz jednego, służącego do celów energetycznych, na górze Żar.
Spacerując jej szczytem można podziwiać powstałe sztucznie jeziora, czy też okoliczne wzgórza pokryte przepięknymi lasami liściastymi. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Elektrownia Szczytowo – Pompowa na Górze Żar – będąca polskim ewenementem. Jest to elektrownia podziemna, malowniczo położona w otoczeniu gór i jezior. Można ją zwiedzać rezerwując wejście na stronie PGE Porąbka – Żar. Wszystko to na skraju 2 wiosek: Międzybrodzia Bialskiego i Międzybrodzia Żywieckiego. Miejscowości te usytuowane są w bezpośrednim sąsiedztwie Jezior: Międzybrodzkiego i Żywieckiego i mają charakter typowo wypoczynkowo – letniskowy. Można tam znaleźć noclegi dla mniej wymagających, jak i bardziej ekskluzywne. W sezonie letnim często nie można znaleźć miejsca nawet na jedną noc, a rezerwacje dokonywane są z minimum półrocznym wyprzedzeniem. Nie ma się co dziwić, Jeziora nie tylko są piękne, ale i obfitują w atrakcyjne dla wędkarzy gatunki ryb: można tu złowić walecznego szczupaka, pysznego sandacza, popularnego karpia, nie brak też płoci, okoni, pstrągów, leszczy, czy sumów, ściągając hobbystów tego sportu z wielu stron. Na brzegach można spotkać wędkarzy spinningowych, jak i spławikowo – gruntowych.
Przezroczystość wody zachęca do pływania, a pobliskie szkółki kajakowe i windsurfingowe proponują bardziej aktywne spędzanie wolnego czasu. Można też zachwycać się okoliczną przyrodą dzięki „spacerom wodnym” na rowerkach wodnych, a ładne brzegi zachęcają amatorów pikników i opalania. Na oświetlonej nocą Górze Żar funkcjonuje od 2003 r. kolejka linowo – terenowa, wokół której powstały również trasy narciarskie. Ciekawostką jest złudzenie optyczne, które można zaobserwować na drodze prowadzącej na szczyt: przedmioty puszczane po asfaltowej drodze wydają się toczyć pod górę – wbrew grawitacji. Na Górze znajduje się również górska szkołą szybowcowa oraz szkoła paralotniarska. Ci bardziej odważni mają możliwość zobaczenia przepięknej panoramy z lotu ptaka.
{module [646]}W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “bazylika p.w. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny″ autorstwa Mariusz Swornóg opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0-pl.
Tags: nad jeziorem dolina karpia śląskie