atrakcje turystyczne - województwo śląskie

Od Ustronia po Jałowiec czyli o Beskidach na Śląsku

Śliwa Anna - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Od Ustronia po Jałowiec czyli o Beskidach na Śląsku

Południową część województwa śląskiego zajmują Beskidy. To niezbyt wysokie, dochodzące w tym rejonie do niespełna 1400 metrów nad poziomem morza, ale niezwykle malownicze góry. Pokrywają je w dużej części rozległe lasy bukowe, mieszane i świerkowe, pośród których znaleźć można liczne hale i polany pozwalające na podziwianie pięknych widoków.

{module [641]}

Beskid Śląski, Mały i zachodnia część Żywieckiego to bardzo popularne wśród turystów tereny wypoczynkowe. Mieszkańcy leżących dalej na północ miast spędzają tu chętnie weekendy oraz urlopy. Nie brak także przybyszów z innych części Polski. Góry odwiedzane są o każdej porze roku. Można tu odbywać dłuższe i krótsze wędrówki, jeździć na rowerach, zimą na nartach zjazdowych i biegowych i w tym wszystkim rozkoszować się kontaktem z naturą. Najtłoczniej na szlakach jest zwykle latem i wczesną jesienią. Zimą natomiast zapełniają się narciarskie stoki. Turyści chętnie wybierają na wędrówki widokowe tereny, skąd podziwiać mogą rozległe panoramy. Stąd też spory ruch panuje zazwyczaj w rejonie Baraniej Góry, na której szczycie stoi wieża widokowa, w łatwo dostępnym Worku Raczańskim czy w rejonie Romanki i Rysianki. Dzięki istnieniu kolejek linowych mnóstwo turystów i spacerowiczów odwiedza też Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego oraz Szyndzielnię nad Bielskiem Białą i niedaleki Klimczok.

Czy wiesz, że...

Oprócz widoków ze szczytów warto także zwrócić uwagę na to, co na zboczach gór. Tu oczywiście prym wiedzie Barania Góra. Z jej stoków wypływ największa z polskich rzek. Biała i Czarna Wisełka łączą się w Jeziorze Czerniańskim tworząc Wisłę. Na pierwszym z potoków, na stoku Baraniej Góry podziwiać można dodatkowo malownicze wodospady nazywane Kaskadami Rodła.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Więcej zdjęć w galerii: Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Niemniej atrakcyjne dla turystów są beskidzkie miejscowości. Niemal w każdej znaleźć można ciekawe obiekty oraz oczywiście wiele doskonałych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, jak również restauracje, bary i karczmy. Mamy więc rozsławioną przez Adama Małysza Wisłę ze skocznią narciarską, Muzeum Beskidzkim i prezydenckim zameczkiem, Koniaków słynący z niepowtarzalnych ręcznie robionych koronek, Istebną, gdzie w Chałupie Kawuloka można poznawać beskidzki folklor, Jaworzynkę, skąd kilkunastominutowy spacer dzieli od trój styku granic Polski, Słowacji i Czech, Szczyrk pretendujący do miana zimowej stolicy kraju, Węgierską Górkę, gdzie na odkrywców czekają schrony tak zwanego Westerplatte Południa i wiele innych. Zasłużoną sławą cieszą się także tereny na południe od Żywca w dolinie Soły. Znajdują się tu sztuczne jeziora Międzybrodzkie, Żywieckie i Czaniec nazywane Kaskadą Soły. Dodatkową atrakcją jest też wybudowany na szczycie Góry Żar nad Międzybrodziem Żywieckim zbiornik wodny będący częścią elektrowni szczytowo- pompowej Porąbka. Sama Góra Żar jest także popularnym terenem wycieczek. Wyjeżdża na nią kolej linowo-terenowa, na szczycie znajdują się obiekty rekreacyjne, a na zboczach znajdują się tereny do startu paralotni, a zimą stok narciarski.

Beskidzka część województwa śląskiego to miejsce, które warto odwiedzić niezależnie od wieku i zainteresowań. Tutejsza, gęsta sieć szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich dostosowana jest do różnych umiejętności. Wiele z nich z łatwością pokonać mogą nawet dzieci. To doskonały teren dla początkujących wędrowców. Możliwość wjazdu kolejką lub dojechania samochodem na parkingi na przełęczach oszczędza żmudnych podejść, a duża ilość schronisk pozwala na wypoczynek podczas marszu. Nie jest jednak tak, że i wymagający turyści nie znajdą tu czegoś dla siebie. Wystarczy odejść od głównych centrów turystycznych, by wędrować samotnie nawet przez kilka godzin. Jednym słowem dla każdego coś dobrego. Także w wersji zimowej, gdy dostępna jest cała paleta tras zjazdowych od oślich łączek po wymagające stoki.

{module [646]}

Tags: w górach śląskie Beskid

Znajdź nas na Facebooku