atrakcje turystyczne - województwo śląskie

Worek Raczański dla każdego

Śliwa Anna - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Worek Raczański dla każdego

Worek Raczański to popularna nazwa południowo – zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Główny grzbiet Karpat, a wraz z nim granica państwa tworzy tu nieregularny prostokąt, otoczony z trzech stron przez Słowację. Patrząc na mapę rzeczywiście obszar ten wygląda trochę jak worek przyczepiony do reszty terytorium Polski. Jego obrzeżem biegnie główny grzbiet Beskidów. Między Przełęczami Zwardońską i Glinką (Ujsolską), które wyznaczają granice pasma biegnie ciąg wzniesień przekraczających w wielu miejscach 1000 metrów nad poziomem morza. Najwyższe i najbardziej znane to Wielka Racza oraz Wielka Rycerzowa. Wnętrze Worka zajmują z kolei dolina Rycerki oraz Czarnej i Białej Soły. Na ich brzegach leżą główne miejscowości tego regionu.

Ze względu na swoje walory krajobrazowe Worek Raczański to bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów. Może być zarówno celem jednodniowych wycieczek odbywanych okazjonalnie podczas pobytu w Beskidzie Żywieckim, jak i miejscem na udany wielodniowy wypoczynek. Położony w stosunkowo niewielkiej odległości od głównych miast tego obszaru czyli Żywca i Bielska – Białej daje możliwość na bezpośredni kontakt z przyrodą, oferuje gęstą i bardzo zróżnicowaną sieć szlaków turystycznych oraz liczne możliwości zakwaterowania, od pół biwakowych, schronisk turystycznych i chatek studenckich po pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Miejscowości leżące u podnóża gór są dobrze skomunikowane. Linia kolejowa od Zwardonia przez Rajczę w kierunku Żywca jest obsługiwana regularnie. W boczne doliny dojeżdżają także prywatne busy. Dzięki temu łatwo jest planować wycieczki z różnymi punktami wyjścia i dojścia.

Czy wiesz, że...

Worek Raczański znany jest przede wszystkim ze świetnych miejsc widokowych. Górne partie gór są tu w znacznej części pokryte rozległymi halami i polanami. To trwały ślad prowadzonej tu dawniej masowo gospodarki pasterskiej. To dzięki dawnym wypasom z wielu miejsc podziwiać dziś możemy panoramy Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, słowackiej Małej i Wielkiej Fatry, a przy dobrej pogodzie także Tatr. Najlepszymi punktami widokowymi w tej okolicy są Wielka Racza, Rycerzowa, Bendoszka oraz Muńcuł.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Więcej zdjęć w galerii: Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Gdzie więc wybrać się podczas pobytu w tej malowniczej okolicy? Wszystko zależy od naszej kondycji i doświadczenia. Jeśli szukamy jednodniowych wypadów na lekko, gama możliwości jest bardzo szeroka. Zacznijmy jednak od najpopularniejszych. Zalicza się do nich oczywiście wyjście na Wielką Raczę, skąd roztaczają się najpiękniejsze widoki. Najszybciej, bo w około 2 i pół godziny można to zrobić szlakiem żółtym z Rycerki Kolonii. Trasa jest momentami dość stroma i męcząca ale panorama ze szczytu oraz możliwość odpoczynku w schronisku wynagradzają poniesiony trud. Wrócić można tą samą droga lub czerwonym szlakiem, biegnącym wzdłuż granicy do Zwardonia, co zajmuje kolejne trzy i pół godziny. Jeszcze szybciej osiągalna jest z Soblówki Wielka Rycerzowa. Żółtym lub czarnym szlakiem dotrzemy do schroniska w około 2 godziny. Stąd do szczytu pozostanie nam jeszcze około 15 minut. Możliwości powrotu są zróżnicowane. W około trzy – trzy i pół godziny możemy zejść za zielonym znakami przez Przełęcz Kotarz i Muńcuł do Ujsoł lub przez Młodą Horę do Rajczy. Na obydwu trasach znajdziemy zarówno cieniste beskidzki lasy, jak i hale oraz polany, z których roztaczają się piękne widoki. Dla osób, które lubią dłuższe wycieczki doskonałą propozycją może być jednodniowe przejście z Soblówki do Rycerki Kolonii. Wspomnianym już sposobem wychodzimy na Wielką Rycerzową i z niej biegnącym granicą szlakiem czerwonym w około 5 godzin dojdziemy na Wielką Raczę. Pozostaje jeszcze zejście żółtym szlakiem do Rycerki Kolonii, co zajmuje nieco ponad godzinę. Ciekawą propozycją dłuższej wycieczki jednodniowej może być też wyjście czerwonym szlakiem z Rajczy przez Młodą Horę na Wielką Rycerzową i powrót z niej początkowo granicą, a następnie czarnym szlakiem przez Bendoszkę i Przysłóp Potócki do Rycerki Dolnej. Należy jednak pamiętać, że dwie ostatnie trasy są dość wymagające pod względem kondycyjnym i na ich przejście należy liczyć około 9 godzin.

A co z wielbicielami długich wędrówek z plecakiem? Oni też w Worku Raczańskim znajdą coś dla siebie. Przejście całego głównego grzbietu od Przełęczy Zwardońskiej do Glinki częściowo polskim szlakiem czerwonym, częściowo niebieskim słowackim zajmie 3 dni. Ostatnia część, za Wielką Rycerzową jest szczególnie odludna, a turyści zaglądają tu raczej rzadko. Pamiętać trzeba o posiadaniu dokumentów tożsamości, które są wymagane w razie kontroli. Oczywiście to nie jedyna opcja dla „plecakowców”. Łącząc wspomniane wyżej trasy można wędrować po Worku Raczańskim przez 4-5 dni. Noclegi zapewniają liczne schroniska, między innymi na Wielkiej Raczy, pod Rycerzową, na Przegibku czy Chyż u Bacy na Mładej Horze oraz baza namiotowa na Przysłópie Potóckim.

{module [646]}

Tags: w górach śląskie Beskid

Znajdź nas na Facebooku