Szumią świerki … nad Romanką i Rysianką
Zachodnia część Beskidu Żywieckiego bywa często i do tego niesłusznie pomijana przez turystów. Tymczasem to właśnie tu rozciągają się najbardziej malownicze i widokowe (poza okolicami Babiej Góry) tej grupy górskiej. Stoki Gniazda Lipowskiego Wierchu i Rysianki pokrywają gęste lasy, zaś w części grzbietowej ciągną się odkryte hale, a których roztaczają się wspaniałe górskie panoramy sięgające aż po Tatry. To doskonały teren do uprawiania pieszych wędrówek, a zimą do jazdy na nartach biegowych. Gęstą sieć szlaków uzupełniają położone na halach Boraczej, Lipowskiej i pod Rysianką schroniska górskie, w których znaleźć można odpoczynek na trasie.
Gniazdo Romanki i Lipowskiego Wierchu zajmuje zachodnią część Beskidu Żywieckiego między dolinami Soły i Sopotni. Od północy sięga zaś po okolice Żywca. Często mówi się, że mają one budowę gniazdową. I rzeczywiście, patrząc na mapę można zauważyć, że tworzą je pojedyncze dość wysokie szczyty, takie jak Romanka czy Lipowski Wierch z Rysianką i odchodzące od nich we wszystkie strony krótsze lub dłuższe ramiona. Między te ramiona wciskają się doliny rzek i potoków. Wszystko to razem tworzy nadzwyczaj malowniczy krajobraz wzbogacony dodatkowo przez ciągnące się w górnych częściach hale i polany.
Omawiany teren jest także ciekawy ze względów geologicznych. Można tu znaleźć dwie jaskinie osuwiskowe, które można samodzielnie penetrować przy zachowaniu ostrożności rzecz jasna. Jedna z nich znajduje się na zboczach Redykalnego Wierchu, druga, nazywana Wickową, której długość korytarzy przekracza 100 metrów zlokalizowana jest nad Sopotnią Wielką. W miejscowości tej podziwiać można także inną ciekawostkę geologiczną jaką jest wodospad nad Sopotnią, znajdujący się u początku żółtego i czarnego szlaku.
Czy wiesz, że...
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Zachodnia część Beskidu Żywieckiego pokryta jest gęstą siecią szlaków turystycznych. Pozwala to na odbywanie górskich wycieczek dostosowanych do umiejętności i wytrzymałości każdego turysty. Znajdą się tu zarówno warianty dla rodziny z dziećmi jak i dla wielbicieli długich marszy z plecakiem. Najbardziej widokowa z nich wiedzie z Rajczy Nickuliny żółtym szlakiem przez Zapolankę i Hale Radykalną, Bacmańską, Gawłowską, Bieguńską i Lipowską do schroniska pod Rysianką i stamtąd zielonym szlakiem wśród lasów do Żabnicy. Jej przejście zajmuje około 5 – 6 godzin i jest stosunkowo łatwe. Wokół tej trasy można budować różne jej warianty. Z Wierchu Redykalnego odbić można na północy w stronę Hali Boraczej, skąd przez Prusów wiedzie niebieski szlak do Żabnicy, a przez Maslakówkę zielony do Milówki. Tu także wycieczka nie będzie trwała dłużej niż 6 godzin. Także ze schroniska pod Rysianką można kontynuować wędrówkę na Romankę i dalej do Sopotni Wielkiej lub przez Suchy Groń do Żabnicy lub Bystrej. Są to jednak już dłuższe wycieczki, na które przeznaczyć trzeba cały dzień.
W okolicach Romanki i Rysianki coś dla siebie znajdą wszyscy wędrowcy. Ci, spragnieni pięknych widoków powinni zdecydowanie przejść przez ciąg hal od Rajczy do Hali Łyśniowskiej. Rozciągające się stąd widoki na południe sięgają z jednej strony Tatr i widowiskowego Wielkiego Chocza, z drugiej zaś słowackiej Małej Farty i Niżnych Tatr. Warto rozważyć nocleg w jednym ze schronisk by podziwiać wschód i zachód słońca, które przydają tym widokom niecodziennej scenerii. Także osoby kochające lasy będą mogły zanurzać się w nich do woli. Romankę porastają gęste bory górnoreglowe, które zostały objęte ochroną w ramach rezerwatu przyrody. Wśród nich znaleźć można skalne głazowiska, a cały teren stanowi ostoję dzikiej zwierzyny.
Barania Góra, choć dość wysoka jak na warunki polskich Beskidów nie jest górą trudną. Oczywiście inaczej będzie ją oceniać osoba dorosła, często chodząca po górach, a inaczej dziecko. Dlatego też trzeba pamiętać o właściwym doborze trasy do swoich umiejętności. Z dziećmi zdecydowanie najlepiej wychodzić z przełęczy Salmopolskiej lub Kubalonka, gdyż oszczędzamy sobie wtedy nużącego podejścia. Jeśli zaś ktoś szuka prawdziwej długiej trasy to powinien wystartować w Szczyrku i przejść przez Skrzyczne i Malinowską Skałę. To trasa na całodzienną dość forsowną wędrówkę. Najlepiej wtedy zakończyć ją noclegiem w jednym ze schronisk po południowo – wschodniej części szczytu.
{module [646]}