Do stolicy polskiej żeglugi! Mikołajki witają!
Dziś wybierzemy się na wycieczkę do Mikołajek, które stanowią główne centrum turystyki na Mazurach. Położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nazywane są nierzadko (podobnie jak Giżycko) Stolicą Mazurskiej Żeglugi. Niewielkie, bo liczące niespełna 9 km2, miasteczko otoczone jest urokliwymi miejscami. Wokoło rozciągają się wody jezior, lasy oraz przepiękne krajobrazy.
{module [641]}Nazwa miejscowości została zaczerpnięta od imienia patrona tutejszego kościoła, św. Mikołaja. Prawa miejskie nadał Mikołajkom w 1726 r. król pruski Fryderyk Wilhelm I. Wtedy też obejmowały one trzy osady - Rynek, Kniec i Kozłowo. Ważną datą w historii miasta był rok 1843, kiedy to uruchomiono żeglugę na pobliskich jeziorach. Przyczyniło się to do szybkiego rozwoju Mikołajek, a już od 1920 r. stanowiły one jedno z najbardziej popularnych centrów turystycznych. W okresie II wojny światowej miasto odegrało ważną rolę dla niemieckiego wywiadu. Pod rządy Polski zostało włączone dopiero w 1945 r.
Czy wiesz, że...
Mikołajki położone są nad dwoma jeziorami: Tałty oraz Jeziorem Mikołajskim. Pierwsze wzmianki o miasteczku pochodzą z 1444 r., kiedy to na jego terenach znajdowała się staropruska osada. Przez wiele lat ziemie zajmował zakon krzyżacki, który posiadał monopol na połów tutejszych ryb oraz myto za przejazd głównym mostem.
Największą atrakcją turystyczną Mikołajek jest przystań Żeglugi Mazurskiej. Nie bez powodu, jak zostało już wspomniane, nazywane są one zaraz obok Giżycka żeglarską stolicą Polski. Od 2005 r. w miasteczku znajduje się baza Rajdu Polski, będącego rundą Mistrzostw Świata. W związku z tym co roku na mazurskich drogach można podziwiać wyścigi samochodowe.
Oprócz pięknych widoków, jezior i ogromu zieleni (w odległości ok. 5 km od miasteczka funkcjonuje rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno), w Mikołajkach znajdują się także zabytki, którym warto poświęcić uwagę. Obowiązkowymi przystankami na mapie pt. "do odwiedzenia" są dwa budynki sakralne: Kościół ewangelicko - augsburski pw. Świętej Trójcy oraz Kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 r. zachowany w stylu neogotyckim. Pierwszy z nich pochodzi z 1845 r. i został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych niemieckich architektów ówczesnych czasów. Zachowana w stylu klasycystycznym budowla, zachwyca drewnianymi emporami oraz kolebkowym sklepieniem z kasetonami. Zainteresowanie gości wzbudza przede wszystkim wieża kościoła, wzniesiona w 1880 r. Godne uwagi jest także Muzeum Reformacji Polskiej. Jest to pierwsze w Polsce muzeum poświęconej tematyce reformacji polskiej. Znajduje się w ono XIX-wiecznym budynku dawnego probostwa, co nadaje mu szczególnego charakteru.
Podczas spacerów uliczkami miasta, warto zatrzymać się choć na chwilę nad fontanną, która przedstawia postać króla Sielawa. Nie można także zapomnieć o Cmentarzu żydowskim pochodzącym z 1881 r. Do dziś zachowały się niestety tylko nieliczne nagrobki, na których widnieją napisy w języku hebrajskim oraz niemieckim.
W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82ajki#mediaviewer/File:Mikolajki_from_Jezioro_Mikolajskie_panorama_2008-07.jpg″ autorstwa Ghalas opublkowane na licencji GFDL.