atrakcje turystyczne - województwo warmińsko-mazurskie

Jak country, to tylko w Mrągowie

Słabińska Katarzyna - .
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Czwartym przystankiem naszej podróży po Mazurach jest Mrągowo. Polska stolica country jest znana niemal na całym świecie! Skoro przyciąga gości z odległych zakątków globu, każdy z nas powinien osobiście sprawdzić co takiego skrywa owe miasteczko. Nie zwlekajmy więc i wybierzmy się na przechadzkę uliczkami Mrągowa.

Mrągowo zrodziło się z niewielkiego staropruskiego plemienia, od którego zaczerpnięto dzisiejsze nazewnictwo tutejszych terenów - Galindia. Niestety nie wiadomo, kiedy dokładnie rozpoczęła się jego historia. Odnalezione dokumenty pozwalają jednak przyjąć za datę założenia osady rok 1348. Liczyła ona niespełna 100 mieszkańców i podlegała władztwu krzyżackiemu. W 1444 r. otrzymała przywilej lokacyjny z rąk Konrada von Ehrlichskansena. Dziś owa data traktowana jest jako rok, w którym Mrągowo otrzymało prawa miejskie. Na przełomie wieków miasto narażane było na zniszczenie w wyniku grabieży oraz podpaleń. Początek XIX w. to okres jego odbudowy, która była możliwa dzięki władzom oraz tutejszym rzemieślnikom. Trudne czasy dotknęły miasteczko wraz z rozpoczęciem I wojny światowej i trwały aż do roku 1945. Urząd burmistrza objął wtedy Polak Feliks Guis, który z pomocą starosty Czesława Krzewińskiego zadbał o prężny rozwój Mrągowa. Obecna nazwa została nadana dopiero w 1947 r. (wcześniej figurowało pod nazwą Żądzbork bądź Sensburg) ku pamięci jednego z najwybitniejszych obrońców polskości na tutejszych terenach, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Czy wiesz, że...

Piknik Country & Folk to międzynarodowy festiwal muzyki country, który odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w Mrągowie. Występują na nim rodzimi jak i zagraniczni artyści i gwiazdy. Od lat impreza gromadzi tysiące fanów muzyki country, folk, bluegrass oraz rockabilly.

Jak przystało na miejscowość położoną na Pojezierzu Mazurskim, Mrągowo słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów. Zróżnicowanie terenu (pagórki i niziny) w połączeniu z dużą ilością jezior i lasów to idealne warunki do odpoczynku i naładowania energii.

Spędzając czas w miasteczku, koniecznym jest odwiedzenie tutejszych zabytków. Centralnym punktem mrągowskiego rynku jest Ratusz, pochodzący z 1825 r. Warto wstąpić do środka, ponieważ swoją siedzibę ma tu Oddział Muzeum Warmii i Mazur. Kolejnym punktem wycieczki jest Strażnica Bośniacka z XVIII w., znajdująca się nieopodal Ratusza. Obecnie funkcjonuje tu izba pamięci niemieckiego pisarza Ernesta Wicherta. Przechadzając się centrum miasta, możemy także podziwiać zabytkowe kamienice. Pomiędzy nimi skrywa się jeden z najstarszych budynków w mieście Apteka "Pod Orłem" oraz Kamienica rabina z 1904 r. Ważnym miejscem, ze względu na siedzibę władz miasteczka, jest Gmach Urzędu Miejskiego, wybudowany w 1912 r. i zachowany w stylu neorenesansowym holenderskim. Nie można przejść obojętnie także obok neogotyckiego budynku sądu (za którym niegdyś znajdowało się więzienie) oraz Wieży Bismarcka. W Mrągowie nie brakuje również wspaniałych miejsc sakralnych. Warte uwagi są z pewnością pochodzący z 1860 r. Kościół katolicki św. Wojciecha i Cerkiew prawosławna z 1895 r. Rzesze turystów przyciąga Kościół ewangelicki, którego powstanie datuje się na XVIII w. Wielokrotnie przebudowywany łączy w sobie elementy różnych nurtów architektonicznych, jednak uwagę przykuwa głównie płyta nagrobkowa z 1785 r., kruchta północno - salowa i absyda z 1753 r. W mieście znajdują się zabytkowe cmentarze oraz pomniki, m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Papieża Jana Pawła II, Mrongowiusza czy Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP.

Zabytki, które możemy podziwiać w Mrągowie, to nie wszystko. W 80. latach XX w. nad jeziorem Czos powstał Amfiteatr, który niespełna kilka lat temu został rozebrany i na jego fundamentach wzniesiono nową budowlę. Dziś jest to miejsce wielu imprez i uroczystości kulturalnych. Odbywa się tu m.in. słynny na cały świat Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa czy Festiwal Muzyki Kresowej. Ciekawą atrakcją turystyczną dla całej rodziny jest także Miasteczko Mrongoville. Stworzone w stylu dzikiego zachodu na peryferiach miasta, dostarczy wiele radości nie tylko najmłodszym. Wieczorem warto wybrać się na spacer promenadą nad Jeziorem Czos i odpocząć na tutejszym molo. Godne odwiedzenia są także wyciąg narciarski na Górze Czterech Wiatrów, skwer Jana Pawał II oraz Muzeum Sprzętu Wojskowego.

Wybierając się na wakacje do Mrągowa, nie musisz martwić się o nocleg. Bez problemu znajdziesz lokum w prywatnych kwaterach, zajazdach, pensjonatach i hotelach. Zdecyduj się na piesze zwiedzanie miasteczka - jest na tyle niewielkie, że podróż z jednego miejsca w drugie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Mrągowo to jedno z tych miejsc, które każdy powinien odwiedzić. Ogrom zabytków, atrakcji turystycznych i piękne krajobrazy to idealne warunki do wypoczynku i poszerzenie wiedzy o naszej historii.

W artykule wykorzystano:

Tags: nad jeziorem Mazury warmińsko-mazurskie

Znajdź nas na Facebooku