Linie Emirates podejmują działania przeciwko nielegalnemu handlowi dzikimi zwierzętami
Dwa samoloty A380 Emirates, w specjalnych barwach, wystartowały w tym tygodniu, aby zademonstrować wsparcie dla organizacji United for Wildlife. Skupia ona światowe fundacje walczące z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami.
Na kadłubach samolotów przedstawione zostały niektóre z gatunków dzikich zwierząt będących ofiarami kłusowników oraz nielegalnego handlu dziką fauną. Celem tej akcji jest zwiększenie społecznej świadomości w tym zakresie oraz przekazanie informacji o potrzebie natychmiastowego działania.
{module [640]}W wyniku wzrostu nielegalnego handlu fauną, wiele zwierząt, a w szczególności słonie afrykańskie, nosorożce, tygrysy i łuskowce, znalazło się w niebezpieczeństwie. Kryzys kłusowniczy jest już problemem globalnym i musimy próbować go zatrzymać, zanim będzie za późno. W Emirates uważamy, że międzynarodowa branża transportowa, w tym linie lotnicze, może odegrać ogromną rolę w ograniczeniu łańcucha dostaw związanego z nielegalnym handlem zwierzętami. Przeznaczamy na ten cel wiele środków – powiedział Tim Clark, prezes linii Emirates.
Konsumenci również mogą brać czynny udział w walce z nielegalnym handlem poprzez bojkotowanie produktów, które powstały wskutek wykorzystania zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz przez zachęcanie innych do podobnych działań.
Loty specjalnie obklejonych samolotów A380 Emirates wykonywane są w bieżącym tygodniu. Pierwszy z nich poleciał do Londynu (LHR) 2 listopada, a drugi odleci na Mauritius (MRU) 5 listopada. Na kadłubie każdej maszyny widnieje inny projekt przedstawiający zwierzęta, którym grozi wyginięcie. Na pierwszym samolocie umieszczono naklejki pokazujące sześć gatunków zagrożonych, a na drugim – nosorożce i słonie. Nowe dekoracje pokrywają około 40% powierzchni każdego A380. Większa z nich ma 42,5 metra długości i 6,2 metra szerokości i waży 70 kg. Zostały one w całości zaprojektowane, wyprodukowane i umieszczone na samolotach przez pracowników Emirates. Są to największe naklejki, które kiedykolwiek zostały wykorzystane do oznaczenia samolotu. Aby pokryć nimi tylko jeden A380, grupa 28 pracowników pracowała 2,5 dnia, co daje średnio 900 roboczogodzin na samolot.
Linie Emirates współpracują również z międzynarodowymi organizacjami w celu szkolenia pracowników obsługi naziemnej i cargo w zakresie wykrywania nielegalnie przewożonych produktów i procedury związanej z postępowaniem w takich przypadkach. Wymagane dokumenty do przewozu niektórych produktów pochodzących od dzikich zwierząt są często fałszowane, dlatego linie Emirates podjęły decyzję o zakazie przewozu trofeów myśliwskich.
Dnata, jeden z największych dostawców usług lotniczych na świecie oraz członek Emirates Group, również zwiększa świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony dzikich zwierząt poprzez inicjatywę dnata4good. Firma współpracuje z lokalnymi organizacjami charytatywnymi oraz władzami, aby uratować nosorożce w Republice Południowej Afryki. dnata4good sfinansowała m.in. zakup pojazdu uprzywilejowanego, który ratuje zranione przez kłusowników nosorożce i odgrywa ważną rolę w edukacji miejscowych dzieci w zakresie niebezpieczeństw związanych z kłusownictwem. Ponadto, wsparła ona pierwszy sierociniec dla nosorożców oraz ośrodek rehabilitacyjny w Hoedspruit, który został już w pełni uruchomiony.
Fakty dotyczące zagrożeń dla dzikiej przyrody wywoływanych przez kłusownictwo i nielegalny handel:
- Obecnie zaledwie 3200 tygrysów żyje na wolności. Nielegalny handel częściami ciała tygrysów oraz produkty pochodzące z tych zwierząt stanowią jedno z największych zagrożeń dla tego gatunku. W Azji w latach 2000-2014 co najmniej 1590 tygrysów zostało schwytanych przez kłusowników.
- W 2007 roku w RPA w wyniku nielegalnych polowań zginęło 7 nosorożców, a w 2014 aż 1215. Każdego dnia zabijane są tam co najmniej trzy nosorożce. Szacuje się, że w 2014 roku w całej Afryce upolowano 1293 zwierzęta tego gatunku.
- Każdego roku kłusownicy zabijają około 30 000 słoni afrykańskich. Największy współczynnik kłusownictwa odnotowuje się w Afryce Środkowej i jest on dwa razy większy niż średnia kontynentalna. Gdyby nie działania przeciw nielegalnym polowaniom, słonie w Afryce Środkowej mogłyby wyginąć.
- Łuskowiec jest najczęściej sprzedawanym na świecie ssakiem. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponad milion tych zwierząt padło ofiarą kłusowników.
- Strażnicy leśni są często niedostatecznie wyposażeni oraz niedoświadczeni, aby zatrzymać uzbrojonych i bezwzględnych kłusowników. Grupy kłusownicze zmieniły sposób działania i używają skomplikowanych broni oraz wyposażenia, aby poszerzyć zakres działalności i nie zostać wykrytym (helikoptery, leki weterynaryjne, noktowizory). Według szacunków, podczas dziesięciu lat ochrony dzikiej przyrody zginęło 1000 strażników leśnych.
Źródło: InfoWire.pl