atrakcje turystyczne - województwo podkarpackie

Tags: Bieszczady podkarpackie

Skansen w Sanoku – z wizytą u Bojków i Łemków

Śliwa Anna.

Szlakiem podkarpackich cerkwi

Podkarpacie to region, który po II wojnie światowej w znacznym stopniu zmienił swoją strukturę społeczną i etniczną. Jego południową część, a więc przede wszystkim Bieszczady i Beskid Niski wraz z częścią Pogórzy zamieszkiwała do tego czasu ludność rusińska wyznająca prawosławie lub należąca do kościoła grekokatolickiego. Ich świat został zburzony w latach ’40 XX wieku. Przesiedlenia na radziecką Ukrainę oraz zachodnie ziemie Polski wytworzyły pustkę, której nie udało się zapełnić przybywającym w te strony osadnikom z innych części Polski. Po dawnych mieszkańcach pozostały opuszczone gospodarstwa i cerkwie, które z czasem zaczęły popadać w ruinę.

Szlakiem podkarpackich cerkwi

Śliwa Anna.

Szlakiem podkarpackich cerkwi

Podkarpacie to region, który od czasów średniowiecznych stanowił pogranicze wpływów polskich i ruskich. Wyrażało się to zarówno w kulturze, języku jak i różnicach religijnych. Współistniały tu, czasem w obrębie tych samych wsi lub w najbliższym sąsiedztwie katolicyzm, prawosławie, greko katolicyzm i judaizm. Ta wielobarwna mozaika rozsypała się po II wojnie światowej, kiedy ludność ukraińską i rusińską z terenów Bieszczadów, Beskidu Niskiego, Nadsania, Pogórza Przemyskiego i południowego Roztocza objęły przesiedlenia na radziecką Ukrainę, a następnie na tak zwane „Ziemie odzyskane”.

Źródełka i solanki w Iwoniczu-Zdroju

Ścieranka Emilia.

Dokładnie tak jak w tytule – Iwonicz-Zdrój jest miejscowością leżącą w województwie podkarpackim, którego uzdrowisko jest jednym z najstarszych w Polsce i od setki lat słynnie z dwóch rzeczy: solanek i mineralnej wody. Ta dawna XIV-wieczna osada dzisiaj jest prężnie rozwijającą się miejscowością, w której każdy może znaleźć chwilę wytchnienia.

To miejsce z niezwykłą historią. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne z epoki neolitu, a potem wzmianki pochodzące z dawnych pism. Miejsce znane i popularne wśród nadwornych lekarzy (m.in. też Stefana Batorego) dzisiaj również cieszy się popularnością. Dla chcących „podreperować” swoje zdrowie Iwonicz proponuje bogatą ofertę zabiegów – kąpiele, natryski, inhalacje, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, kinezyterapia, masaże, a także zabiegi SPA – spróbować tu możemy praktycznie wszystkiego. Dla chcących zadbać o swoją urodę, polecamy zapoznać się z miejscowym wyrobem. Jest nią „Iwoniczanka” – specjalna seria produktów kosmetycznych takich jak płyn micelarny czy peeling na bazie naturalnych wód występujących w Iwoniczu. To ciekawa propozycja także na prezent dla bliskiej osoby, który kupimy na pamiątkę naszego pobytu.

Rymanów Zdrój wodą płynący

Ścieranka Emilia.

Rymanów Zdrój

W województwie podkarpackim nad rzeką Tabor mieści się uzdrowiskowa wieś Rymanów-Zdrój. Miejsce na tyle wyjątkowe, że okoliczni mieszkańcy a także ich dalsi sąsiedzi z gminy czy powiatu odwiedzają je w pewnym celu. Otóż w tej małej miejscowości swoje źródełka mają lecznicze wody.

Zostały odkryte przez przypadek w XIX wieku. Pewnego dnia właścicielka Rymanowa wybrała się na spacer wraz ze swoimi dziećmi. Podczas tej przechadzki jeden z jej synków odkrył małe źródełko. Tak zaczęła się kariera tej wsi jako miejsca o wyjątkowych właściwościach. Szybko zyskało miano uzdrowiska. Woda, która znajduje tu ujście z głębi ziemi jest bogata w takie składniki jak jod czy żelazo. Z biegiem czasu powstawały tu sanatoria. Miejsce to stało się modne, w szczególności dla wyższych stref i dostojników - Rymanów-Zdrój uwielbiał arcyksiążę Albert, stryj cesarza Franciszka Józefa. Mimo nieprzychylności losu (I i II wojna światowa) uzdrowisko przetrwało i nie straciło na wartości. Przebywali tu słynni kuracjusze tacy jak Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Kornel Makuszyński. Dzisiaj wieś Rymanów-Zdrój nadal zachwyca urokiem.

Bieszczady na dwóch kółkach

Ścieranka Emilia.

Bieszczady na dwóch kółkach

Widokowe, lecz i także wymagające trasy przyciągają co roku w Bieszczady mnóstwo fanów motoryzacji, niezależenie czy lubią oni jeździć po asfalcie, czy po trudnych terenach leżących poza szosą. Zloty, imprezy, festiwale – fani dwóch, a także i czterech kółek na pewno znajdą coś dla siebie.

W rezydencji Lubomirskich i Potockich – Zamek w Łańcucie

Śliwa Anna.

Zamek w Łańcucie

Podkarpacie to prawdziwe zagłębie dawnych rezydencji szlacheckich i magnackich. Spośród zamków, dworów i pałaców na pierwsze miejsce wysuwa się zdecydowanie otoczony przepięknym parkiem zamek w Łańcucie. To niewielkie miasteczko było przez wieki siedzibą rodzin magnackich, które zapisały się bardzo mocno w historii Polski. właścicielami tutejszej rezydencji byli między innymi Stadniccy, Lubomirscy i Potoccy. Dzięki ich staraniom powstał tu wspaniały kompleks, który dziś pozwala na przeniesienie się w głąb historii i przekonanie się na własne oczy jak żyli i mieszkali najbogatsi przedstawiciele polskiego społeczeństwa.

Znajdź nas na Facebooku