Dawna kopalnia uranu (Kowary-Podgórze)
Sztolnie Kowary to niezwykle interesująca, bezpieczna trasa turystyczna. Dla zwiedzających jest podziemnym światem legend, związanym z poszukiwaniami kruszców oraz wydobywaniem rudy żelaza i rudy uranowej.
Trasa prowadzi głównie przez sztolnię poszukiwawczo-badawczą nr 9 w kopalni rudy uranowej „Podgórze”. Liczącą około 1200m trasę pokonać można tylko i wyłącznie z przewodnikiem, który ciekawie opowiada historię zakładów R1, kopalni uranowej czy inhalatorium radonowego. Podążając lekko oświetlonym korytarzem widoczne są różnorakie narzędzia, których dawniej używali górnicy. Są więc łopaty, latarki, kilofy i inne, ciekawe elementy wyposażenia pracowników dawnej kopalni. Dużą atrakcją jest także Skarb Walonów – robiąca ogromne wrażenie wystawa geologiczna. Przewodnik zapozna nas z losami pradawnych Walonów i kopalni, gdzie wydobywano rudę uranu. Dojdziemy też do miejsca, w którym (za ochronną szybą) znajduje się żyła uranowa. Tu dowiemy się o ilości promieniowania radioaktywnego, które wciąż jest w kopalni. Zobaczymy też część korytarzy, w których sanatorium oferuje różne zabiegi lecznicze. Promieniowanie (całe szczęście!) jest niewielkie, a cała trasa bezpieczna i warta odwiedzenia.
Czy wiesz, że...
Kopalnia eksploatowana była w czasie II wojny światowej przez Niemców, po wojnie natomiast przez ZSRR. Prace wydobywcze zakończono w 1973, od tego roku Politechnika Wrocławska prowadzi w kopalni badania i zajęcia dla studentów.
Aby dojechać do kopalni samochodem, trzeba cały czas kierować się na Sztolnie Kowary lub Jelenią Strugę – jest to jeden kompleks. Grupy zorganizowane (minimum 20 osób) należy zgłaszać z przynajmniej 1-dniowym wyprzedzeniem. Na parking przy Kopalni można również dotrzeć autokarem. Czas zwiedzania podziemnej trasy to około 1h. Ze względu na panującą tu temperaturę (ok. 8 stopni) i dużą wilgotność zalecane jest włożenie ciepłych ubrań i wygodnego obuwia.
Warto przyjechać chociażby tu ze względu na bardzo ciekawą historię miejsca. Jest to jedno z piękniejszych podziemnych miejsc na Dolnym Śląsku. Pobyt w kopalni kończy się świetną atrakcją, mianowicie pokazem laserowym – będzie ogień, dym i opowieść o zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę. Miejsce zmusza do refleksji i pozwala na cofnięcie się czasie. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci i sprawi, że ciężko będzie zapomnieć wizyty na Dolnym Śląsku…
{module [648]}Tags: poza miastem dolnośląskie