atrakcje turystyczne - województwo małopolskie

Nad wodę do Małopolski

Śliwa Anna - .
2.625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 2.63 (4 głosy)
Nad wodę do Małopolski

Małopolska kojarzona jest przede wszystkim z górami i kilkoma wyjątkowej klasy zabytkami jak Kraków, Wieliczka czy Bochnia. A tymczasem to także region, w którym można spędzić czas nad wodą. Rzeki i jeziora Małopolski to zarówno miejsce dla wodniaków jak i osób chcących poleżeć trochę na plaży, a nawet zażyć nieco ochłody w zimnych odmętach. A to wszystko w przepięknej górskiej scenerii i z możliwością połączenia ze spacerami po okolicy oraz zwiedzaniem ciekawych miejsc.

{module [640]}

Główną rzeką Małopolski jest oczywiście Wisła, ale to nie ona odgrywa główną rolę na turystycznej mapie. Wyprzedzają ją zdecydowanie Dunajec i Poprad. Dwie górskie rzeki, których dodatkowym atutem jest funkcjonowanie zbiorników zaporowych. To właśnie nad nimi skupia się wodne życie Małopolski.

Dunajec ma swoje źródła w Tatrach, skąd wypływa jako dwa potoki Biały i Czarny Dunajec, które łączą się ze sobą w Nowym Targu. Dalej już jako spora górska rzeka płynie na wschód oddzielając Pieniny od Gorców. W połowie lat dziewięćdziesiątych w tym rejonie napełniono dwa zbiorniki wodne, Jeziora Czorsztyńskie i Sromowieckie. Oprócz funkcji retencyjnych przyjęły one szybko rolę głównych atrakcji turystycznych okolicy. Nad ich brzegami wyrosły wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz przystanie, z których odpływają statki wycieczkowe. Niewątpliwym atutem Jeziora Czorsztyńskiego jest jego położenie między Gorcami a Pieninami Spiskimi. Spoza nich przy dobrej pogodzie wysuwają się strzeliste szczyty Tatr. Na wprost siebie na brzegach stoją dwa zamki, w Czorsztynie i Niedzicy, między którymi kursują niewielkie gondole ułatwiające zwiedzanie. Płynąc dalej z nurtem Dunajca docieramy do jednego z najpiękniejszych miejsc w południowej Polsce. Przełom Dunajca. Miejsce, gdzie rzeka wciska się wartko między wysokie skalne ściany. Niezwykły to obrazek z piętrzącymi się wkoło wapiennymi skałami Trzech Koron i Sokolicy. Cały odcinek od Sromowców do Szczawnicy i Krościenka pokonać można flisacką łodzią. Na tym odcinku oraz niżej aż do Tylmanowej Dunajec jest rajem dla kajakarzy, wielbicieli rafftinu oraz … wędkarzy. Okolica znajdująca się na pograniczu Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego jest doskonale zagospodarowana pod względem turystycznym i zachęca bogatą ofertą pobytów indywidualnych, rodzinnych i grupowych.

    • Małopolska

Czy wiesz, że...

Źródła wód mineralnych znajdują się w Pieninach i Beskidzie Sądeckim, gdzie występują wody „szczawy”. Znajdują się tam liczne uzdrowiska z wodami mineralnymi, np.: Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Krynica-Zdrój.

Poniżej Tylmanowej Dunajec to wciąż piękna ale już znacznie spokojniejsza rzeka. Kolejna atrakcja dla osób, które lubią wypoczywać nad wodą szykuje się dopiero za Nowym Sączem. Dwa kolejne zbiorniki zaporowe, jeziora Rożnowskie i Czchowskie są bardzo cenione przez wodniaków. Można tu żeglować i pływać na kajakach. Otwarty niedawno duży ośrodek turystyczny w Gródku nad Dunajcem oferuje apartamenty wakacyjne, szeroką plażę oraz aktywny wypoczynek na basenach, boiskach i w halach sportowych. Z roku na rok powiększa się też tutejsza baza pensjonatów i domków letniskowych.

Będący dopływem Dunajca Poprad to typowa górska rzeka z malowniczymi przełomami. Szczególnie widokowy jest odcinek między Muszyną a Piwniczną. Kręta rzeka opływa strome, zalesione górskie stoki. Poniżej Piwnicznej zaś organizowany jest spływ na kilkuosobowych tratwach.

Małopolskie rzeki nie ograniczają się jednak tylko do Dunajca i Popradu. Warto poznać też tereny leżące bardziej na wschód. W połowie lat dziewięćdziesiątych na Ropie w okolicach Uścia Gorlickiego napełniono Jezioro Klimkówka. Zdecydowanie zmieniło ono charakter tej okolicy. Niezbyt często odwiedzana przez wcześniej przez turystów zaroiła się od wodniaków i chętnych na wypoczynek nad wodą, wśród niezbyt wysokich gór. Klimkówka to zdecydowanie bardziej oddalony od cywilizacji rejon. Ale słynący ze świetnych gospodarstw agroturystycznych oraz znajdujących się w okolicy stadnin i ośrodków jazdy konnej.

Małopolska to nie tylko duże rzeki i jeziora zaporowe. To także niewielkie górskie potoki, które malowniczo uzupełniają górski krajobraz. Ich brzegi mogą być doskonałym miejscem na piknik. Niemniej piękny krajobraz utworzył niewielki potok Prądnik przepływający przez Jurę Krakowsko – Częstochowską. To jemu zawdzięczamy fantazyjne formy skalne, które można dziś podziwiać między innymi w Ojcowskim Parku Narodowym.

{module [646]}

Tags: małopolskie nad jeziorem atrakcje

Znajdź nas na Facebooku