Ju-rajskie piękno
Świetnie oznakowane szlaki piesze, rekreacyjne i ekstremalne ścieżki rowerowe, tajemnicze jaskinie, skały wspinaczkowe – to najlepsza charakterystyka Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Od Wielunia aż po Kraków rozciąga się malowniczy krasowy krajobraz. Wapienne ostańce, głębokie doliny o stromych i często skalistych zboczach, wąwozy i lodowate, rwące potoki. Taka jest prawdziwa Jura.
{module [641]}W jej północnej części, po „zaliczeniu” obowiązkowego w tym regionie punktu, jakim bezsprzecznie jest klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze, warto iść dalej, by zwiedzić jej liczne, niezbyt popularne, ale za to bardzo wartościowe atrakcje. Jurajskie szlaki prowadzą bowiem obok wielkich ruin średniowiecznych zamków obronnych. Warownie te, noszące dumne miano Orlich Gniazd są po dziś dzień świetnie zachowane i coraz popularniejsze wśród turystów przemierzających południową część Polski. W sezonie letnim największy ruch obserwuje się właśnie przy zamkach, gdzie najłatwiej kupić pamiątki, zrobić wspaniałe zdjęcia czy spróbować specjałów małopolskiej kuchni.
Czy wiesz, że...
Tradycyjnie Szlak Orlich Gniazd biegnie w kierunku od Krakowa do Częstochowy i obejmuje 13 - 16 zamków i ruin zamków. Przebiega przez województwa małopolskie i śląskie. Tradycyjnie rozpoczyna bieg w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym.
Mieszkańców Małopolski los obdarzył wyjątkowo hojnie i bynajmniej nie chodzi tu o samo bogactwo zabytkowego miasta królów Polski – Krakowa. Okolice podwawelskiego grodu obfitują bowiem w szereg wspaniałych miejsc, gdzie niezależnie od zainteresowań spędzić można sobotnie popołudnie, dłuższy weekend, a nawet cały urlop.
Zarówno Małopolanie, jak i Ślązacy po około półtora godzinnej podróży samochodem mogą stanąć na prawdziwej pustyni, zwiedzić ruiny zamków w Ogrodzieńcu, Smoleniu czy Bobolicach bądź też odwiedzić którąś z malowniczych podkrakowskich dolinek – Będkowską, Kobylańską lub najpopularniejszą dolinę Prądnika. Dojazd w okolice Pustyni Błędowskiej i podkrakowskich dolinek nie jest skomplikowany, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają dwie główne drogi łączące Śląsk ze stolicą Małopolski (A4 oraz E40).
Warto także udać się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Znaleźć tam można wszystkie formy jurajskiego krajobrazu – ostańce na wododziałach, osobliwości skalne, skaliste jary, ponad 200 jaskiń oraz rozległe źródła krasowe. Piękne lasy liściaste pokrywające cały teren doliny Prądnika (w której OPN w całości się znajduje) tworzą romantyczną, tajemniczą atmosferę.
Poświęcając nawet kilka godzin temu obszarowi z pewnością będzie się chciało na Jurę prędko powrócić – atrakcji nie zabraknie. Wiosną, latem czy jesienią Jura jest idealnym miejscem na odpoczynek, relaks, zabawę czy uprawianie sportu. Bogata i stosunkowo niedroga baza noclegowa oraz żywieniowa z pewnością stanowi dodatkowy atut tego niezwykłego obszaru.
{module [646]}W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “Skała Rękawica″ autorstwa Sławomir Skrzyniarz opublkowane na licencji CC BY 2.5.