Wąwóz Homole
Wąwóz Homole znajduje się w miejscowości Jaworki (niedaleko Szczawnicy), w Małych Pieninach (wschodnia część Pienin). Ma on długość około 800 metrów. Jest to miejsce wyjątkowo magiczne i malownicze, idealne na piesze wycieczki dla każdego, kto uwielbia spędzać czas w otoczeniu przyrody. Wąwóz ten uznawany jest za jeden z piękniejszych w Polsce.
Rzeźba wąwozu jest niezwykle urozmaicona, budowa geologiczna także jest bardzo ciekawa. Ściany wąwozu zbudowane są w przeważającej większości ze skał wapiennych. Pochodzą one z okresu jury i kredy. Na ścianach wąwozu rosną rzadkie rośliny wapieniolubne i światłolubne jałowce. Dnem wąwozu płynie potok Kamionka (lewobrzeżny dopływ Grajcarka). Potok ten, choć jest niewielki, miał znaczny wpływ na rzeźbienie koryta wąwozu. Ciekawostką jest, iż pogłębianie wąwozu trwa najprawdopodobniej cały czas. Wody potoku są krystalicznie czyste i spływają malowniczo stromym urwiskiem skalnym. W korycie potoku mieszczą się ogromne głazy.
Wąwóz znany jest od bardzo dawna, już w XV wieku był on tłumnie odwiedzany. Wtedy jednakże zachodzili do niego głównie poszukiwacze skarbów. Z wąwozem związane są liczne legendy opowiadające o ukrytych tu skarbach. Ponadto istnieją również dokumenty historyczne, jak między innymi „Castrum Homola” pochodzący z 1529 roku. W dokumencie tym znajduje się wzmianka dotycząca zamku Homola. Badania archeologiczne, które zostały przeprowadzone w wąwozie w roku 1988, potwierdzają tezę o istnieniu warowni. W czasie badań odkryto między innymi fragmenty XVI-wiecznej ceramiki oraz cegieł.
Czy wiesz, że...
W roku 1963 utworzony został rezerwat przyrody "Wąwóz Homole" imienia Jana Wiktora. Rezerwat swoim zasięgiem obejmuje cały wąwóz, Czajakową Skałę oraz część dolinki Koniakowskiego Potoku. Ma on powierzchnię 58,6 hektara. Rezerwat utworzono dla ochrony krajobrazu oraz wartościowych elementów tutejszej przyrody ożywionej i nieożywionej. Do czasu utworzenia rezerwatu w wąwozie Homole wypasane były owce. Z racji jego specyficznej budowy owce nie mogły nigdzie wyjść samodzielnie, dlatego też nie było konieczności pilnowania ich.
Zielony szlak turystyczny prowadzący przez wąwóz jest bardzo dobrze oznaczony. Wejście do wąwozu znajduje się przy ulicy Pod Homolami w Jaworkach. Mieści się tam również parking, zatem można zatrzymać się samochodem dosłownie przed wejściem do wąwozu. Zaraz przy wejściu umieszczone są tablice informacyjne, przy których warto zatrzymać się na chwilę. Wchodząc do wąwozu należy uiścić opłatę w wysokości 1,50zł od osoby*.
Wchodząc do Wąwozu Homole będziemy przechodzić przez drewniany mostek położony nad potokiem Kamionka. Obecnie szlak jest doskonale zorganizowany, wygodny i zabezpieczony, dawniej jednak osoby pragnące zwiedzić wąwóz, musiały kilkakrotnie przeskakiwać po skałach przez potok. Po przejściu przez wspomniany mostek ukaże się pierwsza interesująca skała o nazwie Wapiennik (po lewej). Kawałek za nią znajduje się Grzebień (prawie pionowa ściana). Z kolei po prawej stronie bardzo stroma i wysoka skała Prokwitowska Homola. W skale tej mieszczą się dawne szyby górnicze, w których śmiałkowie poszukiwali złota.
Podążając dalej nie sposób nie zauważyć Wysokiej Skały o wysokości 120 metrów oraz Niskiej Skały o wysokości 70 metrów. Ze względu na to, że zawierają one żelazo, mają bardzo charakterystyczne czerwonawe zabarwienie. Następnie ścieżka turystyczna prowadzi lewą stroną potoku, lesistym zboczem, które zasypane jest rumowiskiem ogromnych głazów. Podejście jest stosunkowo strome, dlatego też dla wygody i bezpieczeństwa turystów zorganizowano tu drewniane schodki oraz poręcze. W tym miejscu można podziwiać potok spadający po kaskadach.
Zielony szlak turystyczny wiedzie dalej na Dubantowską Dolinkę, która mieści się powyżej wąwozu. W dolince tej, na polanie, znajdują się stoły oraz ławki. Można tu obejrzeć Kamienne Kręgi. Jeśli wierzyć legendzie, w skałach tych zapisane są losy całej ludzkości.
{module [646]}* ceny aktualne na rok 2014, mogą ulec zmianom.
W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “Homole a1″ autorstwa Jerzy Opioła opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0.
- Zdjęcie pt. “Homole a2″ autorstwa Jerzy Opioła opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0.
- Zdjęcie pt. “Homole a4″ autorstwa Jerzy Opioła opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0.
- Zdjęcie pt. “Homole a5″ autorstwa Jerzy Opioła opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0.
- Zdjęcie pt. “Homole a7″ autorstwa Jerzy Opioła opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0.
- Zdjęcie pt. “Homole a8″ autorstwa Jerzy Opioła opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0.
Tags: małopolskie w górach Pieniny