Słońce, dziewczyna oraz Solina
Jedyne takie miejsce, jedyna taka tama. Miejsce wypoczynku tysięcy osób: rodzin z dziećmi, starszych, miłośników gór, a także sportów wodnych. To właśnie Jezioro Solińskie, zwane potocznie Soliną od nazwy miejscowości nad nim położonej.
Jezioro Solińskie jest zbiornikiem sztucznym. Słynną na nim zaporę zaczęto budować w 1960 r. Na obszarach, które dzisiaj jezioro zajmuje, mieszkało ok. 3 tysięcy osób. W wyniku budowy zburzono wszelkie obiekty, ekshumowano zwłoki, a ludzi przesiedlono w inne miejsca. Cerkiew, która znajdowała się na terenie dawnej wsi Solina, została rozebrana i przeniesiona do skansenu w Sanoku, gdzie jest jedną z atrakcji. Cały obszar został zalany wodą. Do dziś na dnie jeziora znajdują się resztki budynków. Na miejscu, gdzie dawniej znajdowała się wieś Rajskie, przy niskim stanie wody można zobaczyć resztki klasztornej kaplicy klasztoru Sióstr ze zgromadzenia św. Wincentego a' Paolo.
Czy wiesz, że...
Obecnie Solina i inne miejscowości położone wokół zbiornika w okresie turystycznym tętnią życiem. To ulubione miejsce wczasowiczów. Wielu z nich posiada własne domki letniskowe położone nad brzegiem jeziora we wsiach takich jak np. Chrewt, a po zachodniej stronie akwenu znajduje się Polańczyk, znany ze swojego uzdrowiskowego charakteru.
Główną atrakcją jest największa zapora w Polsce, po której możemy nie tylko spacerować, ale również zwiedzić jej wnętrze oraz sąsiadującą elektrownię wodną. Dla plażowiczów istnieją specjalnie utworzone kąpieliska – pływać możemy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Jezioro Solińskie to świetne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Pomimo czasem dosyć trudnych warunków ze względu na częstą zmianę kierunku wiatru, przyciąga miłośników windsurfingu, żeglarstwa i kajakarstwa. To właśnie dzięki tym charakterystycznym dla jeziora utrudnieniom organizowane są tu liczne imprezy sportowe, gdzie można wykazać się swoimi umiejętnościami. Popularny jest też pod tym względem niedaleko położony akwen myczkowiecki. Niestety nie dla wszystkich amatorów wody obszary te mogą być dostępne - na terenie obu zbiorników wodnych panuje strefa absolutnej ciszy. Ze sprzętu motorowodnego mogą korzystać tylko specjalne służby.
Obszar Jeziora Solińskiego może być także szczególną gratką dla wędkarzy. Można tu złowić takie ryby jak sandacz, szczupak, okoń, karp czy sum. W miejscowościach położonych nad zbiornikiem znajdują się przystanie wodne, wiele ośrodków wczasowych dysponuje również swoimi własnymi. W okresie letnim można wybrać się w rejs po jeziorze np. statkami bieszczadzkiej floty. Jeziora nie można objechać samochodem, więc podróż wodna jest jedyną możliwością poznania każdego zakątka akwenu. Ze względu na urozmaiconą linię brzegową (liczne fiordy, wysepki) zachwyci każdą osobę wrażliwą na piękno natury.
{module [648]}W artykule wykorzystano:
- Zdjęcia wykonane przez autora artykułu.