atrakcje turystyczne - województwo podkarpackie

W rezydencji Lubomirskich i Potockich – Zamek w Łańcucie

Śliwa Anna - .
2.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 2.75 (2 głosy)
Zamek w Łańcucie

Podkarpacie to prawdziwe zagłębie dawnych rezydencji szlacheckich i magnackich. Spośród zamków, dworów i pałaców na pierwsze miejsce wysuwa się zdecydowanie otoczony przepięknym parkiem zamek w Łańcucie. To niewielkie miasteczko było przez wieki siedzibą rodzin magnackich, które zapisały się bardzo mocno w historii Polski. właścicielami tutejszej rezydencji byli między innymi Stadniccy, Lubomirscy i Potoccy. Dzięki ich staraniom powstał tu wspaniały kompleks, który dziś pozwala na przeniesienie się w głąb historii i przekonanie się na własne oczy jak żyli i mieszkali najbogatsi przedstawiciele polskiego społeczeństwa.

Zespół zamkowo – parkowy, który możemy dziś podziwiać uzyskał swój kształt dzięki kilkukrotnym przebudowom. Jego początki sięgają II połowy XVI wieku, a kolejne epoki i właściciele przynosili nowe udogodnienia oraz przebudowy zgodne z duchem czasów. Najbardziej widoczna jest warstwa barokowa oraz założenie nazywane z włoskiego palazzo in fortezza. Najlepiej widać dawną fosę i otaczające główny korpus bastiony. Warto zwrócić na nie uwagę podczas spaceru po parku. Na cały kompleks składa się zamek wraz z oranżerią, storczykarnią oraz stajnie, powozownia i maneż. W tym ostatnim ulokowano centrum obsługi turystów z restauracją oraz sklepami z pamiątkami. Ma tu także siedzibę informacja turystyczna. Zabudowania znajdują się w pięknym parku, w którym odnaleźć można liczne rzeźby, fontanny oraz inne elementy małej architektury. Latem warto zwrócić uwagę na ogród różany, który mieni się kolorami tych dostojnych kwiatów.

Czy wiesz, że...

Pierwsza siedziba "panów na Łańcucie" usytuowana była na wzgórzu w północnej części miasta. Obecny Zamek wzniesiony został na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Była to wówczas nowoczesna rezydencja typu "palazzo in fortezza", składająca się z budynku mieszkalnego z wieżami w narożach otoczonego fortyfikacjami bastionowymi. Przy jej budowie zatrudnieni byli m.in. Maciej Trapola, Krzysztof Mieroszewski, Tylman z Gameren i Giovanni Battista Falconi.

Największym bogactwem łańcuckiego zamku są jego wnętrza, które zachowały się pomimo wojennej zawieruchy w bardzo dobrym stanie. Jest to zasługą ostatniego właściciela Alfreda Potockiego, któremu udało się wywieźć dużą część bezcennych zbiorów zgromadzonych w zamku. Każdego odwiedzającego zachwycą niepowtarzalne posadzki wykonane w technice intarsji czyli „mozaiki” z różnych gatunków drewna. Warto także zwrócić uwagę na oryginalne piece kaflowe oraz wspaniałe żyrandole. Na szczególną uwagę zasługuje dwukondygnacyjna sala balowa, która olśniewa przepychem oraz niezrównaną akustyką. Z tego względu wykorzystywane jest podczas koncertów muzycznych.

Zamek w Łańcucie

zamek-w-lancucie

zamek-w-lancucie

zamek-w-lancucie

Więcej zdjęć w galerii: Zamek w Łańcucie

Zwiedzając zamek nie można pominąć stajni i powozowni. Kryją one trofea myśliwskie, zgromadzone przez Alfreda Potockiego, który w swoich wyprawach zapuszczał się aż do Afryki. Jednak najważniejsza jest tu kolekcja powozów, karet, sań należąca do największych na świecie. Uzupełniają ją eksponaty związane z podróżowaniem w dawnych czasach.

W nieco inny klimat przenosi zwiedzających wystawa w kilku bocznych pomieszczeniach stajennych. Dział Sztuki Cerkiewnej to największa w Polsce kolekcja ikon i wyposażenia cerkwi. Eksponaty pochodzą w większości z opuszczonych cerkwi w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Dzięki wystawie można przenieść się na chwilę w odmienną rzeczywistość i zdecydowanie nabrać ochoty na więcej tego specyficznego klimatu wzmaganego cichym wielogłosowym śpiewem.

Zamek w Łańcucie dostępny jest dla turystów w zasadzie przez cały rok. Zwiedzanie odbywa po wykupieniu biletu w kasach znajdujących się w budynku maneżu. Opieka przewodnicka lub audioprzewodnik jest wliczona w cenę biletu. Od kilku lat placówka bierze udział w programie, dzięki któremu wstęp do poszczególnych części ekspozycji dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia kosztuje 1 zł. Należy zwrócić uwagę, że wizyta w zamku w poniedziałki jest bezpłatna ale nie ma wtedy możliwości skorzystania z audioprzewodnika ani z opieki przewodnickiej. Bilety na indywidualne zwiedzanie zamku można nabyć on-line na stronie zamku.

{module [646]}

Tags: w mieście podkarpackie zamki Łańcut

Znajdź nas na Facebooku