Tu wypoczniesz w górach

Atrakcje z etykietą ‘w górach’

TAURON z GOPR-em w kolejnych latach

 TAURON z GOPR-em w kolejnych latach

TAURON Polska Energia i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podpisały kolejną umowę o współpracy. Przez najbliższe dwa lata ratownicy m.in. otrzymają fundusze na zakup środków transportu, sprzętu i ekwipunku ratowniczego. Współpraca trwa od 2009 roku.

– TAURON, jako firma odpowiedzialna społecznie, wspiera działalność Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nastawioną na ratowanie życia i zdrowia ludzkiego. Bezpieczeństwo oraz jego zapewnienie jest głównym przesłaniem strategii zrównoważonego rozwoju spółki – powiedział podczas podpisania umowy Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Decyzja o współpracy z GOPR nie jest przypadkowa, gdyż obszar działalności dystrybucyjnej Grupy TAURON obejmuje południe Polski. Wielu naszych pracowników należy do GOPR, zdarza się, że w trudnych warunkach górskich pomagamy sobie wzajemnie sprzętowo.

Beskid Śląski, Żywieci i Mały

Południową część województwa śląskiego zajmują Beskidy. To niezbyt wysokie, dochodzące w tym rejonie do niespełna 1400 metrów nad poziomem morza, ale niezwykle malownicze góry. Pokrywają je w dużej części rozległe lasy bukowe, mieszane i świerkowe, pośród których znaleźć można liczne hale i polany pozwalające na podziwianie pięknych widoków.

Bieszczady zimą

Zdjęcia wykonane podczas zimowego spaceru zielonym szlakiem z przystanku PKS w Wetlinie na Jawornik (1021 m n.p.m.). Z Jawornka można kierować się na Rabią Skałę (1199 m n.p.m.) lub zejść żółtym szlakiem do Wetliny Stare Sioło. Zimowe warunki, nieprzetarty szlak, bajkowe plenery oraz psi przewodnik, który dołączył do wyprawy w lesie i towarzyszył nam na całym szlaku, torując drogę w zaspach i prowadząc nas po niewidocznym w tych warunkach szlaku.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

W Bieszczadzkim Parku Narodowym dominuje turystyka piesza, dla której ten teren jest niezwykle atrakcyjny, uprawiana jest także turystyka narciarska, ale warunki dla niej są trudne, wymagające od uczestników odpowiednich kwalifikacji. Od kilku lat park stara się rozwijać turystykę konną, utrzymując stadniny i specjalne szlaki. Park narodowy jest też często odwiedzany przez grupy turystów-przyrodników. Oparcie dla turystów stanowią schroniska i hotele górskie PTTK, a także baza noclegowa będąca w gestii parku. Komunikacja autobusowa dociera do centrum parku w Ustrzykach Górnych.

Centrum Górskie Korona Ziemi w Zawoi

Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi

15 lutego o godzinie 14:00 w Zawoi odbędzie się uroczyste otwarcie innowacyjnego Centrum Górskiego Korona Ziemi. Dzięki zastosowaniu pionierskiego oprogramowania opartego o technologię iBeacon każdy zwiedzający może wziąć udział w interaktywnej wyprawie po najwyższych szczytach naszego globu. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które będzie dostępne dla zwiedzających od 16 lutego.

Unikalny system zaprojektowany przez firmę Androbit pozwolił stworzyć ekspozycję, która wyprzedza ludzką wyobraźnię. Tradycyjne zbiory, wśród których znajdują się m.in. pamiątki z wypraw odbywających się w „złotej erze polskiego himalaizmu” zostały wsparte oprogramowaniem zapewniającym najwyższy poziom rozrywki i dużą dawkę wiedzy. Materiały dostępne są na urządzeniach przenośnych i stołach dotykowych.

Ciuchcią przez Bieszczady

Ciuchcią przez Bieszczady

Bieszczady to góry dzikie i nie do końca jeszcze w pełni odkryte. W niektóre miejsca nie da się dojechać samochodem, rowerem a nawet trudno dojść pieszo. Jednak to nic straconego, ponieważ zrekompensować nam to może około stuletnia Bieszczadzka Kolejka Leśna w Cisnej. Tak więc spakujcie kanapki i weźcie wodę. Uwaga, odjazd!

Droga Pienińska

Droga Pienińska

Droga Pienińska to niezwykle malowniczy i stosunkowo długi szlak turystyczny (zarówno pieszy jak i rowerowy) rozpoczynający się w Szczawnicy, prowadzący do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Szlak wyznaczony został po prawej stronie rzeki Dunajec. Podążając omawianym szlakiem można podziwiać jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w skali Europy – Przełom Dunajca. Droga Pienińska jest idealną propozycją na całodzienną wycieczkę.

Magurski Park Narodowy

Południowa część województwa podkarpackiego to tereny górskie, pokryte w zdecydowanej większości lasami bukowymi. Najbardziej znana z tutejszych grup górskich to oczywiście Bieszczady z ich wspaniałymi połoninami. Wielbiciele dzikiej przyrody, rozległych terenów, na których rzadko spotyka się innych wędrowców, zagubionych dolin dawnych wsi, starych cerkwi i cmentarzy powinni udać się także na południowy - zachód województwa, gdzie znajduje się Beskid Niski.

Na bieszczadzkich Połoninach

Połonina Wetlińska

Bieszczady uważane są powszechnie za najbardziej dzikie góry w Polsce. Choć nie porażają wysokością ani strzelającymi w niebo ścianami skalnymi to ich długie grzbiety ciągnące się dostojnie ponad dolinami potoków mają w sobie magiczne piękno. Najwyższe partie tej części wschodnich Karpat pokrywają wspaniałe górski łąki nazywane połoninami. To właśnie one odróżniają Bieszczady od jakiejkolwiek innej grupy górskiej w Polsce.

Narty, koronki i folklor czyli o miejscowościach Beskidu Śląskiego

Przełęcz Salmopolska

Beskid Śląski to popularne miejsce wypoczynku tysięcy mieszkańców Śląska oraz przyjezdnych z innych regionów Polski. Tętni on życiem niemal przez cały rok. Wiosną, latem i jesienią przyciąga możliwością krótszych i dłuższych górskich wycieczek, zimą zaś rozbudowanym zapleczem dla narciarzy. Wśród gór, w dolinach rozłożyły się znane miejscowości, w których goście znajdą nie tylko doskonałe warunki noclegowe i smaczne jedzenie ale także sporo atrakcji, które uprzyjemnią pobyt w regionie.

Znajdź nas na Facebooku