Wypoczynek w Pieninach
Pieniny są pasmem górskim wyjątkowo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Należą one do łańcucha Karpat i rozciągają się od Polski południowej po północną Słowację. Pasmo graniczy z Magurą Spiską od południa, z Gorcami i Beskidem Sądeckim od północy, z Pogórzem Spisko-Gubałowskim oraz Kotliną Orawsko-Nowatorską od zachodu. Ze względu na występujące na tym terenie dwa przełomy Dunajca Pieniny zostały podzielone na trzy części. Pieniny Spiskie z najwyższym szczytem Żar, Pieniny Środkowe (Właściwe) ze słynnymi Trzema Koronami oraz Małe Pieniny z Wysoką.
{module [640]}Warto wiedzieć o tym, że Pieniny cechują się wyjątkowo korzystnym, łagodnym klimatem. Opady na tym obszarze są stosunkowo niewielkie, nie dokucza tu zbyt mocno halny. To wszystko sprawia, iż region ten jest idealnym zakątkiem na wypoczynek. Główną rzeką Pienin i nie lada atrakcją turystyczną jest Dunajec. Bardzo cennym obszarem objętym ochroną jest Pieniński Park Narodowy, który został utworzony w roku 1932 ze względu na ogromne walory krajobrazowe i przyrodnicze.
Czy wiesz, że...
Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Przełom Dunajca. Z Pienin Spiskich włączone zostały w obszar parku tylko Zielone Skałki. Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca.
Ciekawostką jest, iż PPN jest najliczniej oraz najczęściej odwiedzanym polskim parkiem narodowym – trzeba liczyć się z dość dużym ruchem turystycznym. Park swoim zasięgiem obejmuje największe atrakcje turystyczne Pienin jak wspomniane już Trzy Korony, Przełom Dunajca, a także Sokolicę, ruiny zamku w Czorsztynie. W parku wyznaczono przeszło 35 kilometrów szlaków turystycznych. W Pieninach utworzono również liczne rezerwaty przyrody, z których najbardziej znane są Biała Woda oraz Wąwóz Homole. Szczególnie ów wąwóz jest miejscem magicznym. Żadne słowa nie są w stanie oddać jego wyjątkowego charakteru i uroku, to trzeba zobaczyć na własne oczy.
Przebywając w Pieninach w sezonie letnim, koniecznie należy skusić się na spływ tratwami flisackimi wyjątkowo malowniczym Przełomem Dunajca. Spływ najlepiej rozpocząć w Sromowcach Wyżnych i zakończyć dopiero w Szczawnicy. Kolejne doskonałe propozycje spędzenia czasu to wycieczka przepiękną Drogą Pienińską, zwiedzanie zamków w Czorsztynie i Niedzicy, zwiedzanie ruin zamku pienińskiego (najlepiej, jeśli zostanie połączone ze zdobywaniem Trzech Koron ze względu na bliskie położenie obu atrakcji), rejs po Jeziorze Czorsztyńskim, wycieczka do Czerwonego Klasztoru znajdującego się po stronie słowackiej.
Wybierając się na wypoczynek w Pieniny, warto skorzystać z oferty noclegowej jakich miejscowości jak między innymi Sromowce Niżne, Sromowce Wyżne, Szczawnica, Jaworki, Niedzica, Czorsztyn, Krościenko czy Krośnica. Górskie schroniska, pensjonaty, hotele, kwatery prywatne – każdy turysta znajdzie nocleg odpowiadający jego potrzebom i wymaganiom. Parafrazując słowa Władysława Anczyca, polskiego poety i dramatopisarza, można z czystym sumieniem zaryzykować stwierdzenie, iż każdy, kto nie poznał Tatr i Pienin, tak naprawdę nigdzie nie był i nic nie widział.
{module [646]}W artykule wykorzystano:
- Zdjęcie pt. “Panorama z Trzech Koron″ autorstwa Wiktor Baron opublkowane na licencji CC BY-SA 3.0.
Tags: małopolskie w górach Pieniny